• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @Odbor - medialni má oprávnění upravovat
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • Adam Skorepa má oprávnění mazat
  • Ivan Bartos má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst

Tiskové zprávy

Nesouhlasíme s šikanou folklórních spolků ze strany OSA

Folklórní soubor před tankem OSA

Otevřený dopis České pirátské strany ministru kultury.

Vážený pane ministře,
Kultuře se děje zlá věc. Nesmíte to tak nechat.

Vážený pane ministře kultury,

český a moravský národní folklór představuje kulturní bohatství nevyčíslitelné hodnoty. Jsme hrdí na to, že se stále najde dostatek lidí ochotných věnovat se mu ve volném čase a udržovat tradiční národní kulturu živou. Lidová píseň a tanec jsou ze své podstaty společným vlastnictvím národa, společným vlastnictvím s přesahem mnoha generací. Piráti jsou naprosto šokováni způsobem, jakým se OSA snaží naše národní kulturní bohatství zprivatizovat. Toto samozvané občanské sdružení nestydatě začalo vybírat likvidační poplatky za údajná „autorská práva“ na lidové písničky, které jsou ze své podstaty zdarma, neboť se měnily a dotvářely po mnoho generací. Stejně tak jejich interpretační podoba a pohybové vyjádření tancem.

Veřejnost je již zvyklá na to, že OSA dlouhodobě aktivně škodí národní kultuře, ovšem jeho poslední kroky, kdy si folklórní soubory musí shánět sponzory, aby za ně zaplatili výpalné, už vyžadují adekvátní reakci.

Pane ministře, stojíte v čele resortu, který má chránit kulturu našeho národa, která se svobodně rozvíjela a šířila po staletí. Kulturu, bez které by nebylo národního obrození a znovuobjevení češtiny. Vyzýváme Vás k jasné akci.

Autorský zákon je ve Vaší gesci a je třeba ho urychleně reformovat, což však procesně představuje příliš zdlouhavý průběh. Vydejte proto urychleně prováděcí vyhlášku, která by OSA znemožnila jeho svévolné absurdní výklady a současnou šikanu folklórních souborů. Nejste-li toho schopen, pak se jako ministr nedokážete o svěřený resort dostatečně postarat a zvažte, zda pro výkon své funkce máte krom politického mandátu i skutečné odpovídající předpoklady.

S pozdravem,

MgA. Dominika Poživilová Michailidu
2. místopředsedkyně Pirátů

Soud rozhodl: OSA zatím výpalné Pirátům vracet nemusí

před soudní síní Praha, 27. 2. 2015 - Městský soud v Praze včera rozhodl, že Ochranný svaz autorský nemusí Pirátům vracet autorský poplatek za prázdná média. Soud žalobu zamítl pro její údajnou „šikanózní“ povahu a věcnou stránkou sporu se vůbec nezabýval. S tím se Piráti odmítají spokojit a hodlají ve sporu pokračovat u ústavního soudu. Piráti média dovezli a rozdali právnickým osobám spolu s kolekcí svobodné hudby. Poplatek OSA sice zaplatili, pak ale Svaz žalovali o jeho vrácení z důvodu neoprávněného obohacení.

Piráti zbrojí na krajské volby a další právní souboje s kolektivními správci

 Zasedání Republikového výboru Pirátské strany21. 2. 2015, Brno - Zasedání Republikového výboru Pirátské strany
Na zasedání Republikového výboru, které bylo jako vždy otevřené veřejnosti, započali Piráti přípravy na krajské volby. Důležitým tématem jednání byly také právní spory, převážně na poli boje proti nátlakovým praktikám kolektivních správců, v němž Piráti pomáhají šikanovaným živnostníkům. Předsednictvo předložilo výboru návrh navýšení ročního rozpočtu na právní pomoc pirátským zastupitelům na radnicích. Na zasedání vystoupil se svým příspěvkem o hazardu také Matěj Hollan - šéf hnutí Žít Brno, které ve spolupráci s Piráty dobylo brněnský magistrát. Tématem byla i problematika digitální agendy Evropské komise “New Generation Access“ – posílení rozšíření vysokorychlostního Internetu. V současném pojetí MPO by implementace v ČR pravděpodobně vedla k obnovení monopolního postavení O2, praktické likvidaci regionálních poskytovatelů a zhoršení situace koncových uživatelů.

© Piráti, 2015. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.