Praha, 29. ledna 2025 – Senát dnes schválil návrh vlády na odklad zákona o digitálních službách až do roku 2027. Tento zákon, který Piráti prosadili ještě v minulém volebním období, měl občanům garantovat přístup k moderním online službám nejpozději do února 2025. Podle Pirátů je odklad na rok 2027 nezodpovědný a ohrožuje důvěru občanů ve schopnost státu plnit své závazky. Požadují, aby vláda místo výmluv dokončila rozpracované projekty. Problematické je i projednávání odsunu na poslední chvíli. Pokud prezident nestihne změnu podepsat do 1. února, mohou Česku hrozit žaloby.
Praha, 28. ledna 2025 – Politické strany musí být transparentní nejen slovy, ale hlavně činy, zejména pokud jde o jejich finance a ruskou hrozbu. Piráti kritizují, že Fialova vláda otálí se zákonem, který dopadne na průtokové účty, přes které Rusko pere peníze a financuje zločinné aktivity v Evropě. Piráti dále přicházejí s návrhem na povinné používání transparentních účtů pro všechny příjmy a výdaje politických stran. Výjimkou by byly pouze členské příspěvky do výše 5000 korun a mzdy zaměstnanců stran. Změna má zajistit větší kontrolu nad zdroji financování a zabránit zneužívání netransparentních prostředků, které oslabují důvěru občanů v demokracii.
Praha, 16. ledna 2025 – Aktuální snaha OSA zavést poplatek 90 Kč za každý prodaný mobilní telefon představuje zbytečnou zátěž v celkové výši 270 milionů korun ročně, kterou zase zaplatí lidé. Navíc zpětně za několik let. Piráti tyto plány rázně odmítají a dlouhodobě se staví proti praktikám organizací, jako je OSA, které nespravedlivě zatěžují občany i drobné podnikatele nesmyslnými poplatky. Proto také vyzývají ministra Baxu, který má problém řešit, aby prostřednictvím vyhlášky proti těmto nesmyslným poplatkům zakročil.
Praha, 29. října 2024 – Osmý protikorupční zákon Pirátů, tentokrát k lobbování, se opět posunul. Piráti představili své návrhy k lobbingu a opět zdůraznili, jak je důležité přijmout taková řešení, která povedou k větší transparentnosti lobbování a ke stanovení jasných a pro všechny platných pravidel. Součástí pirátských návrhů je to, aby bylo možné veřejně dohledat, s kým se jednotlivé korporace v rámci lobbingu schází a kolik za to utrácejí peněz, aby se nová opatření vztahovala i na asistenty poslanců a firmy, kde má stát podíl. A konečně, aby kromě přijetí zákona stát dohlédl i na jeho vymahatelnost – tedy aby počítal s tím, že nová pravidla budou vyžadovat také to, aby na jejich dodržování někdo dohlížel.