Marcel Kolaja

  • Člen BURO Předsednictvo Evropského parlamentu
  • Člen IMCO Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů
  • Člen D-US Delegace pro vztahy se Spojenými státy americkými
  • Náhradník CULT Výbor pro kulturu a vzdělávání
  • Náhradník D-IN Delegace pro vztahy s Indií
  • Náhradník AIDA Zvláštní výbor pro umělou inteligenci v digitálním věku

Marcel Kolaja se narodil 29. června 1980 a vyrůstal v Lanškrouně. Od vysokoškolských studií bylo jeho hlavním útočištěm Brno. V roce 2021 ho ale osud zavedl do Českého Brodu, kde pobývá, když je zrovna v Česku. Marcel vystudoval informatiku na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně. V minulosti pracoval v oboru informačních technologií na různých pracovních pozicích, v době před zvolením do Evropského parlamentu jako produktový manažer.

Ve volném čase běhá, jezdí na kole či na motorce a vyráží na výlety se psím parťákem Freddiem. Je velkým milovníkem hor a přírody obecně.

Členem Pirátské strany je od roku 2010. V roce 2019 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu, kde do roku 2022 působil také jako místopředseda Evropského parlamentu. Nyní v předsednictvu Parlamentu působí jako kvestor. Má tak na starosti administrativu a finanční záležitosti spojené s chodem instituce.

V Evropském parlamentu působí kromě předsednictva také ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO), ve výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT) a ve zvláštním výboru pro umělou inteligenci v digitálním věku (AIDA). Dále pak v delegacích pro vztahy se Spojenými státy americkými (D-US) a s Indií (D-IN).

Věnuje se zejména tématům spojeným s fungováním společnosti v digitálním věku. Prosazuje otevřené technologie, svobodu na Internetu, nezávislost médií, transparentnost a sjednocenou Evropu.

V roce 2022 byl zvolen 1. místopředsedou Pirátské strany.

Transparentní účet člena Evropského parlamentu - General Expenditures Allowances

Navrhni úpravu