Bc. Vojtěch Pikal

Vojtěch Pikal (* 19. února 1987 v Olomouci) je pirát.

Věnuje se otázkám voleb, demokracie a ústavy v rámci týmu Demokracie.

Po vystudování přírodovědné větve Slovanského gymnázia pokračoval ve studiu informatiky na Univerzitě Palackého. Vystudoval zde bakalářský program informatiky a tamtéž studoval v navazujících programech magisterských. V roce 2013 byl na pracovní stáži v Budapešti, v letech 2013 a 2014 pracoval jako vývojář a tester softwaru v Olomouci, v roce 2015 a 2016 jako analytik/programátor v Prostějově, od listopadu 2016 do května 2017 pracoval jako softwarový analytik v Praze.

Byl poslancem za Olomoucký kraj a prvním místopředsedou PSP ČR. Zastupoval Piráty ve městě Olomouci v kontrolním výboru, komisi městské části Chválkovice a v komisi pro informační technologie.

Členem Pirátů je od února 2012, aktivně se do fungování zapojuje o trochu déle. Nikdy nebyl členem žádné jiné politické strany. Aktuálně je vedoucím administrativního odboru a působí zahraničním odobru a finančním týmu. Předsedá na internetových jednáních celostátního fóra.

Ve straně v minulosti dále sloužil v personálním odboru, kontrolní komisi, republikovém předsednictvu a byl předsedou a místopředsedou Olomouckého krajského sdružení a místopředsedou Olomouckého místního sdružení. Dále byl v minulosti vedoucím celostátního i krajského administrativního odboru. Zapojuje se také na mezinárodní úrovni, například v letech 2013 až 2014 byl spolupředsedou Pirátské internacionály. Spoluzakládal též Mladé Piráty, kde byl strážcem pokladu.

Jeho cílem v politice je reforma kopírovacího monopolu (majetkových autorských práv) a ochrana svobody slova tak, aby zbytečně nebyl bržděn technický a kulturní rozvoj společnosti a lidstvo se mohlo soustředit na důležité cíle jako osidlování vesmíru. Neméně důležitá je možnost lidí svobodně rozhodovat o sobě a společných věcech na úrovni, která je k takovému rozhodnutí nejvhodnější, tedy nejbližší smysluplně vhodná. Považuje se za sociálního liberála, velmi středového sociálního liberála.

Jeho cílem ve straně je efektivizace a profesionalizace jejího vnitřního aparátu tak, aby se členové mohli věnovat především prosazování Pirátského programu a udržení strany v ekonomicko-politickém středu a zachování důrazu na liberální přístup k občanským svobodám.

Kromě politiky se dlouhodobě věnuje organizaci LARPů a dalších her pro mládež v rámci sdružení Kahla o.s., je členem ČSOP - kde v minulosti dlouhodobě působil jako vedoucí oddílu MOP(Lidu medvědího potoka). Podílel se na tvrobě pravidel pro hru Dračí Doupě 2. Když zbýval čas, byl wikignomem.

Své výdělky z veřejných prostředků si nenechává jen pro sebe a tak přispívá na Místo pro přírodu, Kohovolit.eu a Rekonstrukci státu a je donátorem NFPK.

Mezi jeho zájmy kromě rolových her patří společenský tanec, sledování infotainmentu na youtube či četba fantasy a sci-fi literatury.

Politický životopis: CZ, EN Politický kompas: 1, 2(k 20.12.2018)

Střednědobé cíle poslance

Úkoly poslance - Zodpovídá

Úkoly poslance - Přiřazeno

Poslanecký výkaz

Výdělky dodavatelů klubu

Platy poslanců

Navrhni úpravu