Daně, které každé pochopí

1. Chceme jednoduchý daňový systém

Dejte nám 7,5 minuty a na 8 slajdech vám vysvětlíme, jak na to chceme jít. Po naší reformě si každý zvládne spočítat svoje daně, zvýšíme čisté mzdy, ušetříme miliony hodin na byrokracii a nekopneme ekonomiku.

Pirátská daňová reforma

2. Po čtyřech letech vládnutí nám Andrej nechává v daních stejný borčus, jako když se stal ministrem

Byrokracie spojená s daněmi zabere v Čechách v průměru 5krát déle než v Norsku. Světová banka si všimla, že Česko naposledy zjednodušilo daně v roce 2013.

Proč je v daňových zákonech takový bordel

Výsledek odpovídá tomu, že se v daňových zákonech 20 let vršily kompromisy a přílepky.

Vysokopříjmové skupiny

Systém je brutálně nevýhodný pro střední třídu. Politikům se podařilo utajit před lidmi, že bohatí dnes platí méně než chudí (tzv. degrese). Jinými slovy člověk s milionovými příjmy platí procentuálně menší daně než průměrný Čech.

Tak třeba Andrej, ten si jako zaměstnanec vlastní firmy vyplatil 50 milionů a na daních odvedl 34%. Jeho průměrný zaměstnanec však platí daně o čtvrtinu více – 43 %. Andrej totiž platí sociální pojištění jen z prvního milionu.

3. Pirátská strana staví systém od základu znova

Navrhujeme největší zjednodušení daní od jejich vzniku a největší změnu systému od roku 2008. Složitý systém netransparentních sazeb nahradí jedna, skutečně rovná sazba.

Jedna rovná daň z práce

Pirátská „superrovná“ daň nahrazuje všech 6 daní, které se dnes platí: daň z příjmu, odvody na sociální a zdravotní zaměstnance i firem a solidární daň.

4. Pro vás to konkrétně znamená nejen jednodušší daně, ale také že trochu ušetříte

Slevy na dani zůstanou jako dnes. Díky Pirátům tedy každý zaplatí menší daně o 1,6 procentního bodu, tedy ušetří přibližně pětistovku.

Jak se to promítne do peněz

Tedy skoro každý… Andrej a podobní zaměstnanci s hrubou mzdou nad 120 tisíc korun měsíčně si naopak připlatí, aby hradili stejné procento jako ostatní. Ale to je pouze 1 % zaměstnanců, snad kvůli tomu neumřou hlady.

Každý rok bychom chtěli zdanění dále snižovat o 1 procentní bod.

5. Podívejme se, jak by to vypadalo v praxi

Spočítali jsme daně a odvody na straně zaměstnance a zaměstnavatele, které lidé platí dnes. Lidé to často nevědí, ale už dnes daní sazbou 48,6 %.

Naše reforma nebere žádnému resortu miliardy. Pouze zjednodušuje výběr daně od zaměstnanců do jedné sazby. Daně stát rozdělí zdravotním pojišťovnám a do důchodového systému, aby dostaly stejně jako dnes. Není tedy třeba se bát.

Jak to bude fungovat

Nejsme asociálové, takže od daní bude samozřejmě možné si jako doteď odečíst daňovou slevu – na poplatníka, slevu na vyživované dítě a další slevy na dani. (Nově bychom také zavedli slevu 2000 Kč, které jste darovali na kulturu, nezávislá média nebo jiné veřejně prospěšné aktivity.)

Slevy zůstanou jako dnes

Ačkoliv se naše sazba 47,0 % zdá vysoká, ve skutečnosti jde skutečně o snížení daní o 1,6 procentního bodu, které pocítíte ve své peněžence.

6. Zjednodušení nás osvobodí od nesmyslných formulářů

Jedna daň znamená, že zdravotní a sociální pojištění bude „v ceně“. Zlikvidujeme formuláře přehledů vyplňované pro zdravotní pojišťovny a ČSSZ, které jsou noční můrou všech podnikatelů.

Přínosy zjednodušení daní

Středně velká firma tak ušetří 87 hodin ročně na mzdové účetní. Stovky státních úředníků budou moci jít dělat užitečnější práci. Stát si všechno přečte v daňovém přiznání a peníze příslušným úřadům sám přepošle.

7. A co na to tradiční politické strany?

Ostatní strany pouze záplatují současný systém, štelují dva nebo tři parametry. Návrh Pirátů je jednoduchý a přímý

jako pravítko na obrázku níže:

Srovnání s konkurencí - pravítko a kurvítka

…nebo jako přímka v grafu:

Srovnání s konkurencí - grafy

ČSSD chce zdanit více vyšší střední třídu. ODS chce už tradičně snížit daně těm, co už dnes mají nejvyšší čisté příjmy. Návrh ODS by navíc znamenal výpadek příjmů státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun.

​8. Takže pojďme si to zrekapitulovat…

Současné strany v Parlamentu nepřinesly žádné zjednodušení daní. Určitě to nezvládnou vyřešit. Superrovná daň Pirátů je nové řešení na problémy, které ostatní přehlížejí nebo záplatují.

Takové daně prostě chcete

A to je konec, přátelé! Teď už si běžte spočítat, kolik s Piráty ušetříte.

Daňová kalkulačka Pirátů


Bonusová část pro nadšence:

​## 9. Za 2 roky už to může fungovat

Pokud nám dáte dost hlasů ve volbách do sněmovny, nemusí tento plán zůstat jen na papíře.

Co může následovat

Nejsme dogmatici a máme politické zkušenosti. Chápeme, že ostatní politické strany mají jiné představy a budeme o řešení tvrdě, ale konstruktivně vyjednávat.

Každopádně tohle je náš styl řešení problémů a jednodušší daně jsou ve vyjednávání naše priorita.

​10. Máme lidi, kteří to zvládnou připravit. Budou za vás kopat mladí, ale zkušení odborníci

Pirátskou daňovou reformu jsme konzultovali s odborníky z oblasti práva a ekonomie. Připravil ji pro vás náš tým:

Autorský tým daňové reformy

Zdroje

  1. World Bank: Doing Bussiness 2017 – Czech Republic Report
  2. PwC: Paying Taxes 2017
  3. Novinky.cz: Češi platí vyšší daně a odvody ze mzdy než Švédi
  4. Piráti: Pirátské vyčíslení daňových slibů
  5. Piráti: Prezentace Pirátů k tématu

Prezentace ke stažení

Navrhni úpravu