• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst

Nečas ACTA kvůli občanským svobodám posoudit nenechá

hmac:049d4c465fccb10b7c14d29f2bf979d0 : tiskove-zpravy:necas-acta-kvuli-obcanskym-svobodam-posoudit-nenecha

rp:necas_acta.png?w=160 Premiér odpověděl na žádost Pirátů, aby nechal ACTA posoudit Ústavním soudem. Premiér sice zdůraznil občanská práva a svobodný přístup k informacím, ale s nezávislým posouzením souladu ACTA s českou ústavou nepočítá.

Česká pirátská strana zaslala v únoru premiéru Nečasovi otevřený dopis, kde kvitovala pozastavení ratifikace ACTA a požádala předsedu vlády, aby nechal ACTA před ratifikací posoudit Ústavním soudem. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v otevřeném dopise požádal premiéra, aby „zvolil postup, který předvídá Ústava České republiky v čl. 87 odst. 2, a navrhl poslanecké sněmovně, aby před ratifikací předložila smlouvu ACTA Ústavnímu soudu České republiky, aby byl objektivně posouzen její soulad s ústavním pořádkem, občanskými a lidskými právy.“

V odpovědi, kterou Piráti včera obdrželi, premiér Nečas uvedl dříve známá prohlášení, že dohodu „podrobí dalším analýzám" a že Evropská komise kontroverzní smlouvu předloží Soudnímu dvoru Evropské unie. Ačkoliv premiér slíbil, že bude proti kontrolám laptopů na území České republiky, stále trvá obava, že schválení ACTA přiměje k zavedení datových kontrol jiné státy a znepříjemní tak lidem cestování (USA v některých případech data na noteboocích již kontrolují). Kritici vyčítají ACTA zejména jednostrannost, se kterou prosazuje zájmy velkých firem v nahrávacím, textilním a farmaceutickém průmyslu.

Premiér bohužel v dopise zopakoval jen obecná prohlášení a na výzvu Pirátské strany k předložení ACTA Ústavnímu soudu neodpověděl. ACTA tedy z hlediska ústavního pořádku České republiky nezávisle přezkoumána nebude. Piráti již oznámili, že protesty a happeningy proti ACTA budou pokračovat. O osudu kontroverzní smlouvy tak v červnu rozhodne Evropský parlament. Jedním ze zpravodajů smlouvy je v europarlementu Amelia Andersdotter, švédská poslankyně za Pirátskou stranu.

Odkazy
Reakce předsedy vlády Petra Nečase
Piráti vyzvali Nečase, aby předložil ACTA Ústavnímu soudu (otevřený dopis)
Ministr nesplnil slib, protesty proti ACTA pokračují

Kontakt
Ivan Bartoš, předseda – 603 415 378, ivan.bartos@pirati.cz

© Piráti, 2017. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.