• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst

Piráti odkryli hospodaření politických stran za supervolební rok

hmac:61ec58596fdd50de42132de4a95196fc : tiskove-zpravy:pirati-odkryli-hospodareni-politickych-stran-za-supervolebni-rok

Praha - 14.4.2011 - tisková zpráva České pirátské strany

Pirátská strana zveřejnila na webu PirateLeaks hospodaření politických stran za rok 2010, které obsahuje jména všech sponzorů, které strany přiznaly. Dokument tak poskytuje jasné informace o oficiální výši volební kampaně. Z výročních zpráv potom vyplývají zřejmé nesrovnalosti mezi prohlášeními vládních politiků o nákladech předvolební kampaně a výší těchto výdajů uvedených ve výroční zprávě.

 

Pirátská strana navázala na únorové zveřejnění sponzorů za rok 2009, kvůli němuž ji vyšetřoval Úřad pro ochranu osobních údajů. Úřad následně potvrdil, že výroční finanční zprávy jsou ze zákona veřejné a ke zveřejnění a priori určené. V digitálním věku nestačí, že jsou tisícistránkové dokumenty přístupné jen v parlamentní knihovně. Musí být přístupné všem lidem v elektronické podobě, kde lze hledat a najít.

Pirátská strana se starým strukturám snaží ukázat, jak hospodaření otevřít veřejnosti. Proto má již od svého vzniku transparentní bankovní účet a svoje účetnictví, výroční finanční zprávu a všechny účetní doklady pravidelně zveřejňuje na Internetu. Zveřejňování má napomoci veřejné kontrole politických stran, jednoznačně identifikovat jejich sponzory a zvýšit tlak na jejich skutečnou transparenci.

Ve středu 20. dubna 2011 od 13:00 pořádá Pirátská strana další tiskovou konferenci v restauraci Corsaire poblíž Mafiánského náměstí (vchod pod kormidlem). Na konference PirateLeaks představí nové utajované dokumenty, které poslali anonymní oznamovatelé. Dokumenty se budou mj. týkat seznamu pohledávek z české privatizace (v řádu desítek miliard Kč), který je údajně chráněn bankovním tajemstvím, a činnosti odboru informatiky pražského magistrátu (veřejné zakázky za 600 milionů Kč), který se před rokem proslavil kauzou OpenCard.

Odkazy:

 Za mediální odbor:Flattr this

© Piráti, 2017. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.