Sněmovna po nátlaku Pirátů projednala návrh na zastavení růstu platů politiků

22. 08. 2018
Tagy
Sněmovna po nátlaku Pirátů projednala návrh na zastavení růstu platů politiků
Sněmovna po nátlaku Pirátů projednala návrh na zastavení růstu platů politiků

Praha, 22. srpna 2018 - Sněmovna dnes díky nátlaku Pirátů projednala bod týkající se zpomalení růstu platů politiků. Pokud by k projednání bodu nedošlo, platy poslanců by se automaticky od příštího roku navýšily o 20 procent. Co však poslanci nepodpořili, je pirátský návrh na zkrácení lhůty projednávání tohoto materiálu. Stále tak hrozí, že se bod do konce roku nestihne projednat a platy se tak samovolně zvýší. Sněmovna dnes také schválila navýšení důchodu o tisíc korun seniorům nad 85 let - tedy sněmovní verzi, kterou prosazovali Piráti - a zároveň navýšení základní výměry z 9 na 10 procent průměrné mzdy u všech důchodů.

“Chceme mít jistotu, že se zákon opravdu stihne projednat. První krok je, že se nám dnes podařilo návrh na zpomalení růstu platů prosadit na jednání Sněmovny a že prošel. Šance projednat tento bod do konce roku tu tak je. Piráti dnes také navrhovali, aby se zkrátila projednávací lhůta u tohoto materiálu na 30 dní ze standardních 60. Sněmovna bohužel návrhu nevyhověla. Pokud ale bude jak sněmovna, tak senát spolupracovat, nárůst platů by se mělo podařit udržet v souladu se zbytkem státní správy. Piráti navíc v druhém čtení navrhnou, aby se platy politiků odvíjely od průměrných platů v celé ekonomice, ne pouze od veřejného sektoru,”

uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Sněmovna dnes také schválila navýšení důchodů o tisíc korun seniorům nad 85 let - tedy sněmovní verzi návrhu, kterou prosazovali Piráti. Oproti tomu senátní návrh počítal s navýšením po 25 letech od první výplaty důchodu, což by znamenalo neúměrný posun navýšení až k hranici 90 let, vzhledem k stálému posouvání důchodového věku. Zároveň by to znevýhodnilo lidi, kteří dobrovolně pracovali déle.

Sdílení je aktem lásky
Kam dále?
Navrhni úpravu