• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst

Tiskové zprávy

Leak potvrdil obavy Pirátů: TTIP škodí

V pondělí 2. května zveřejnila nizozemská pobočka Greenpeace návrh smlouvy TTIP, tzv. „Transatlantického obchodního a investičního partnerství“. Pravost dokumentů potvrdila řada osob zapojených do vyjednávání. Šéf evropských vyjednavačů Ignacio Bercero už ostatně volá po stíhání whistleblowera, jemuž vděčíme za zveřejnění dokumentů. Pevně doufáme, že se mu to nepodaří. Jde totiž o průlomovou událost - i samotní evropští poslanci měli dosud možnost vidět text TTIP pouze ve speciálních čítárnách. Zatímco Evropská unie své vyjednávací pozice pod tlakem nevládních organizací a politických stran - včetně Pirátů - zveřejňovala, USA své návrhy dosud důsledně tajily. Ukazuje se, že k tomu měly velmi dobrý důvod.

Piráti vyhráli další soud: Žádosti o informace nejsou spam

Spam by elbpresse Ústecký Pirát Lukáš Blažej se dozvěděl o podezření na předražení konkrétního projektu České rady dětí a mládeže. Rozhodl se tuto informaci ověřit přímo u zdroje a poslal na ministerstvo školství žádost o informace. Ministerstvo školství, tělovýchovy a mládeže nereagovalo, a tak žádost urgoval znovu. Místo informací o rozpočtu, o které na podzim roku 2014 zažádal, ale obdržel několikastránkový elaborát zdůvodňující, proč mu ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy požadovaná data neposkytlo. Argumentem bojujícím proti právu na svobodný přístup k informacím se stalo tvrzení, že email s žádostí přišel ministerstvu jako spam, jelikož si špatně nastavilo podatelnu, a nebyl tudíž doručen. Místo aby ministerstvo zjednalo nápravu, opakovaně odmítlo informace vydat s odkazem na údajný spam. Blažej tak úřad pro jeho nečinnost zažaloval.

7 let Pirátů v Česku

Praha 19.4.2016 Piráti slaví 7 let od publikace výzvy k založení České pirátské strany, kterou zveřejnil programátor Jiří Kadeřávek na portálu AbcLinuxu 19. dubna 2009. Zanedlouho se zformoval přípravný výbor a vznikla online petice pro získání zákonem stanoveného počtu podpisů a aktivaci budoucí členské základny. O oznámení úmyslu založení strany informovala řada českých zpravodajských serverů. Tisíc podpisů v online petici se podařilo nasbírat během méně než dvou dnů od zprovoznění webových stránek, do konce měsíce dubna pak signovalo petici na vznik strany přes dva tisíce lidí. V dubnu 2009 také začal přípravný výbor strany rozesílat petiční archy na získané emailové adresy, aby shromáždil tisíc potřebných fyzických podpisů pro založení strany.

© Piráti, 2016. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.