• @Registrovani priznivci má oprávnění číst
  • @Republikove predsednictvo má oprávnění mazat
  • @Celostatni forum má oprávnění číst
  • @TZ má oprávnění mazat
  • @ALL má oprávnění číst

Tiskové zprávy

Piráti hlásí výsledky rozhodnutí Ústavního soudu ve věci cenzury Internetu. Boj proti plošnému šmírování občanů Vojenskou rozvědkou pokračuje.

22. února 2017, Praha. Ústavní soud dnes zamítl návrh ve věci zrušení cenzurních paragrafů v Babišově Zákonu o hazardních hrách. Návrh na zrušení paragrafů zavádějících cenzuru na Internet podala v srpnu 2016 skupina senátorů spolu s Piráty a iniciativou Přichází cenzor.

Zlobovaný zákon, podle něhož můžou úředníci ministerstva financí bez soudu nařídit blokování libovolných internetových stránek, byl ostře kritizován nejen Piráty, ale i řadou profesních organizací sdružených pod hlavičkou Iniciativy Přichází cenzor. Kritiky cenzurního a hlavně technicky náročného blokování tak byl například i SPIR, který sdružuje desítky poskytovatelů připojení a internetových firem včetně operátorů či největšího českého portálu Seznam.cz, nebo sdružení poskytovatelů připojení ISP Alliance.

Ani v tuto chvíli není jasné, jak si ministerstvo onu blokaci konkrétně představuje. V prosinci loňského roku při pracovní skupině pořádané na ČVUT zástupci MF vágně ujišťovali poskytovatele, že požadavky na blokaci od 1. 1. 2017 padat nezačnou. Nejdříve prý na přelomu března a dubna. Pouhé toto vyjádření potvrdilo naprostou nepřipravenosti a nekompetentnost ministerstva financí v oblasti Internetových služeb a technické realizace tohoto laicky připraveného zákona.

Pirátům bylo nabídnuto místo v rozkladové komisi, která by měla řešit případná odvolání se vůči blokaci nařízené úředníky MF. Předseda Pirátů Bartoš i zástupci dalších věcných kritiků, například ústavní právník Marek Antoš, však tuto nabídku odmítli. Důvodem je, že poslední slovo v konečném rozhodnutí o blokaci má ministr financí, nezávisle na vůli komise.

„Celý postup odpovídá stylu Andreje Babiše. Ve finále si alibisticky těsně před schválením zákona sice vyslechl všechny kritické hlasy, ale zcela je ignoroval on i jeho tým. K 1. lednu 2017 tak zákon začal platit, aniž by kdokoliv z poskytovatelů připojení věděl, jakým způsobem jej má naplnit. Aby to Adnrej Babiš píárově zakulatil, pozve následně k participaci na cenzuře její největší kritiky. Naší účastí bychom tak jeho postup legitimizovali. Andrej Babiš to ví, ale Pirát také ví.“ Komentuje kroky ministerstva Ivan Bartoš, předseda Pirátů, který striktně odmítl účast v rozkladové komisi.

Rozhodování Ústavního soudu v online přenosu sledovali dnes (22. února) účastníci tematické konference Stát vs. svoboda internetu. Na programu jsou hned 4 oblasti, které upravují nové české zákonů znamenající bezprecedentní zásah do práva na šíření informací i práva na soukromí. V bloku o sledování občanů na internetu vystoupil i předseda Pirátů spolu s ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem. Tématem byla problematická a nejspíš i protiústavní novela zákona o Vojenském zpravodajství, která má Rozvědce umožnit sledování kompletní komunikace na celém internetu. Premiér Sobotka po kritice odložil projednávání zákona na březen.

„Od vystoupení Kamila Tichého na konferenci Digitální Česko pořádané 16. ledna pracujeme s informací, že ministerstvo obrany pod vedením Martina Stropnického již nakoupilo potřebnou sledovací technologii. Schválení zákona je tedy dle mého názoru opět opičárna pro občany a je pouze formální. Tuto informaci patrně omylem poskytl na konferenci Kamil Tichý, zástupce ředitele Národního centra kybernetických sil,“ komentuje další kritickou legislativu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

V této souvislosti je potřeba připomenout, že plošné sledování tedy sběr provozních a lokalizačních dat spojených s konrétními uživateli a jejich uchovávání pro jiné než provozní účely je v Evropské unii ilegální. Rozhodl o tom v prosinci 2016 Evropský soudní dvůr. Legislativa, která ukládá provozovatelům povinnost plošně sbírat data o elektronické a telefonické komunikaci uživatelů, je v rozporu s právem EU, jež povoluje pouze cílený sběr dat v případě vyšetřování závažného trestného činu.

Související odkazy

Kontakty

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., ivan.bartos@pirati.cz, předseda Pirátů, 603 415 378
Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770

Výzva Pirátů poslancům: Nedopusťte plundrování přírody NP Šumava

17. února 2017, Praha. Piráti nesouhlasí s podobou senátní verze novely Zákona o ochraně přírody a krajiny, která degraduje koncepční systém ochrany národních parků a ohrožuje samu jejich podstatu. Za senátorskými pozměňovacími návrhy lze číst zájem o finanční zisky z rozvoje území v atraktivních lokalitách, včetně otevřené možnosti těžby dřeva, označované za boj s kůrovcem a komerčního odlovu zvěře. To vše na úkor dlouhodobé perspektivy zejména území Národního parku Šumava. Piráti ve svém programu jednoznačně podporují ochranu přírody, k tématu přistupují s respektem a s vědomím, že za peníze si již nikdy v budoucnu zdravou přírodu nekoupíme.

Česká pirátská strana se prostřednictvím svého místopředsedy Martina Šmídy připojila k výzvě Zachraňme národní parky. Senátoři s podporou Pirátů jsou proti senátní verzi zákona a hlasovali pro jeho původní verzi. Piráti dále vyzývají poslance a poslankyně, aby schválili novelu zákona v jeho původní podobě, jež je kompromisem zohledňujícím argumenty jak místních samospráv, tak vědecké obce.

„Názor většiny senátorů na problematiku správy národních parků nesdílím. Považuji jej naopak za velmi nešťastný, a to bez ohledu na motivace, které k němu vedou. Doufám, že tyto tragické pozměňovací návrhy neprojdou a Poslanecká sněmovna nakonec schválí novelu v původním znění, jak už ji jednou schválila.“ Říká senátorka Renata Chmelová, zvolená za koalici Vlasta, KDU-ČSL a LES s podporou Pirátů.

Senát přijal třicet pozměňovacích návrhů senátora Jaroslava Větrovského (nezávislý za ANO) s podporou Tomáše Jirsy (ODS) z Hluboké nad Vltavou, dlouholetého obhájce a prosazovatele zájmů developerů na Šumavě. Uvedené návrhy zcela mění smysl osmi klíčových paragrafů zákona týkajících se ochrany přírody v národních parcích. Pokud novela zákona vstoupí v platnost v této nešťastné podobě, od základu se změní definice národních parků a dojde k zásadnímu narušení funkčního systému jejich ochrany.

Hlasování o novele Zákona o ochraně přírody a krajiny uskuteční v Poslanecké sněmovně v úterý 21. února. Tento den se pod heslem „Poslanci a poslankyně, hlasujte pro divočinu v národních parcích“ koná demonstrace na Malostranském náměstí od 11,55.

Související odkazy

Kontakty

Renata Chmelová, senátorka s podporou Pirátů, chmelovar@senat.cz
Ing. Dana Balcarová, dana.balcarova@pirati.cz, garant programu Životní prostředí České pirátské strany, 732 103 330
Mikuláš Ferjenčík, mikulas.ferjencik@pirati.cz, vedoucí mediálního odboru Pirátů, 737 943 770

Obrázek: pixabay.com

Piráti podporují Chartu Aliance pro otevřené vzdělávání

15. února 2017, Praha. Česká pirátská strana se jako první politická strana připojila k Chartě Aliance pro otevřené vzdělávání. Dlouhodobě se snažíme změnit stávající situaci, kdy veřejné instituce financují vzdělávací materiály, výzkum a získávání znalostí, ale výsledky těchto veřejně financovaných projektů nejsou volně dostupné všem občanům, dospělým i dětem.

© Piráti, 2017. Všechna práva vyhlazena. Sdílejte a nechte ostatní sdílet za stejných podmínek. Podmínky použití.