Omezili jsme drahou srandu pro sběratele platů z politických funkcí. Sněmovnou totiž prošel návrh Jakuba Michálka a poslanců ANO na snížení odměn politiků, kteří kumulují více funkcí. Za druhou politickou funkci bude nově odměna snížena na 40 % platu.


Přijatý poslanecký návrh je inspirovaný původním návrhem Michálka z roku 2018, který byl širší. Piráti tehdy poukázali na to, že řada poslanců a senátorů jsou zároveň plně placenými hejtmany, starosty a členy správních rad. Jejich kumulovaný plat přitom dosahuje statisícových částek, ačkoliv je zřejmé, že nemohou své funkce vykonávat naplno.


Cílem je motivovat více politiků k práci na plný úvazek. Návrh Pirátů si pak přisvojilo hnutí ANO a zejména díky hlasům Pirátům a ANO prošel v listopadu 2018 prvním čtením.


Omezit kumulaci platů politiků byl jeden z našich cílů již od vstupu do Sněmovny. Nepovažujeme za etické a racionální, když jeden politik pobírá více plných platů, které by měly náležet za plné úvazky a reálně dvojnásobnou práci přitom nevykonává. Proto jsme již v minulém roce přišli s vlastním návrhem, který si následně upravilo a vzalo za své hnutí ANO. Pro nás je nicméně důležité především to, že návrh nakonec prošel. Nově tak poslanec nebo senátor, který je také starosta, nebude pobírat dva plnohodnotné platy, ale za starostovskou funkci už dostane méně než polovinu druhého.


Další zdroje: