Květen

17. května 2024

Právo nebýt manipulován: Piráti představili plán pro boj s dezinformacemi

Ministr zahraniční Jan Lipavský, europoslankyně Markéta Gregorová a europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja dnes na tiskové konferenci představili dvanáct bodů z pirátského plánu boje proti dezinformacím, který již předložili koaličním partnerům. Postupně ho tak budou prosazovat na vládě, ve Sněmovně i v Evropském parlamentu. Mezi hlavní opatření patří například posílení strategické komunikace úřadů, vzdělávání, spolupráce s veřejnoprávními médii, nastavení rychlého důsledného monitoringu a analýz dezinformací, ale třeba i vymáhání platného práva v online prostředí.

13. května 2024

Aplikace Portálu občana získala ocenění na největší konferenci o digitalizaci veřejné správy ISSS

Mobilní aplikace Portál občana z dílny Digitální a informační agentury (DIA) vyhrála večer před zahájením největší konference o digitalizaci veřejné správy ISSS v Hradci Králové cenu Český zavináč 2024, která oceňuje nejlepší projekty či osobnosti, které významně přispěly k digitalizaci a informatizaci veřejné správy. Aplikace, kterou DIA představila minulý měsíc má již přes 140 tisíc stažení a uživatelů stále přibývá. Konferenci, která v Kongresovém centru Aldis odstartovala již 26. ročník, dnes mimo jiných oficiálně zahájil vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš.

9. května 2024

Pirátka Gregorová s akademickým kolektivem pokřtili unikátní sborník. “Projekt EU potřebuje vdechnout nový život, proto nabízím vizi pro Evropu.”

Praha, 9. května 2024 – Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová pokřtila na Den Evropy unikátní sborník Vize pro Evropu. Do publikace přispěla řada odborníků a odbornic z akademického prostředí, ale i lidé z praxe. Autorský kolektiv načrtává vizi pro Evropu 21. století. Nechybí témata jako hloubka integrace, eurofederalismus nebo krize společných hodnot. Sborník vychází v době, kdy si Česko připomíná 20 let výročí od svého vstupu do EU.

7. května 2024

Piráti řekli na vládě jasné ne týrání zvířat na jatkách. Na zacházení se zvířaty budou dohlížet kamery

Praha, 7. května 2024 – Vláda dnes schválila novelu zákona o veterinární péči. Jednou z novinek je povinné vybavení jatek kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty. O úpravě zákona jednala vláda v reakci na opakované záběry z jatek, na kterých bylo zachyceno týrání zvířat. Piráti na vládě prosazovali, aby se dohled kamer vztahoval i na další prostory jatek, kde dochází k manipulaci se zvířaty, tedy nejen vykládku zvířat a jejich přehánění, jak navrhlo Ministerstvo zemědělství. Rovněž prosazovali, aby se ustanovení vztahovalo i na porážku drůbeže a králíků. Koaliční partneři ale tyto návrhy na vládě těsnou většinou odmítli.

7. května 2024

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na vládě představil již třetí antibyrokratický balíček. Soubor dalších 29 opatření, která po předchozí konzultaci s jednotlivými ministerstvy kabinetu předložil, má za cíl zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům i občanům. Sníží, nebo zmírní množství nadbytečných a zatěžujících povinností, které jim ubírají čas i energii. Schválený materiál navazuje na první a druhý balíček přijaté vládou v předchozích dvou letech a také na Programové prohlášení vlády „zrušit, co je v českém právu zbytečné nebo přestalo dávat smysl: povinnosti, razítka i samotné zákony.“

3. května 2024

Sněmovnou prošel revoluční zákon o psychomodulačních látkách, který spolupředložili Piráti. Ochrání děti, mladistvé i zranitelné

Poslanci a poslankyně dnes ve třetím čtení schválili zákon o psychomodulačních látkách. Jde o zcela průlomový a unikátní přístup k návykovým látkám v rámci celé EU. Zákon omezí neregulovaný obchod a zneužívání psychomodulačních látek a dospělým lidem umožní některé látky typu kratom či konopné produkty užívat bezpečně a zodpovědně. Zákon totiž zavádí novou definici a pravidla, za kterých je možné nakládat s psychomodulačními látkami, používat je ve výzkumu, výrobě, dovážet je, distribuovat a uvádět na trh. Přijatý návrh také zpřesňuje kompetence úřadů a velmi přísně reguluje online prodej. Díky tomu bude zákon jako celek schopen ještě lépe reagovat na rostoucí potřebu regulace nových psychoaktivních látek, které mohou mít významný dopad na veřejné zdraví. Tento komplexní návrh, který dnes schválila Sněmovna, předložili představitelé většiny parlamentních stran včetně Pirátů.

3. května 2024

Piráti reagují na potřeby menších zemědělců a navrhují legislativně zohlednit existenci rodinného zemědělství, v Česku zákonná úprava chybí

Piráti reagují na volání menších českých zemědělců a na dnešním jednání se jim podařilo dojít ke shodě s koaličními partnery ohledně ideového záměru, který má do české legislativy zavést institut „rodinného zemědělského hospodářství“ a zohlednit tak existenci společného hospodaření rodinných příslušníků. Zatímco v evropských zemích obhospodařují rodinné farmy většinu půdy, v České republice je to i po desítkách let po pádu komunismu pořád jen zlomek. Rozvoji zemědělství v rukách drobných farmářů chtějí proto Piráti pomoci – je to výhodné pro krajinu, životní prostředí, celou společnost i stát.

2. května 2024

Zaměstnávání bude pro lidi znevýhodněné na pracovním trhu dostupnější a důstojnější. Za podpory Pirátů dnes prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podniku

Praha, 2. května 2024 – Lidé se znevýhodněním, mladí dospělí opouštějící dětský domov nebo třeba lidé, kteří přišli o práci pár let před důchodem. Ti všichni hledají na trhu práce zaměstnání mnohem obtížněji. Obzvlášť pokud k tomu, aby práci mohli vykonávat, mají specifické zdravotní či jiné potřeby. Všem těmto skupinám lidí znevýhodněných na trhu práce pomůže důležitý zákon o integračním sociálním podniku, který právě prošel prvním čtením ve Sněmovně. Ten se týká dostupnějšího důstojného a stabilního zaměstnávání lidí s různě specifickými potřebami. Zákon zajistí také vznik registru sociálních podniků, díky kterému bude pro firmy snadnější najít důvěryhodné partnery a dodavatele - třeba právě z řad sociálních podniků. Zákon za Piráty předložila Olga Richterová už v minulém volebním období ve spolupráci se stranami tehdejší vládní koalice. K jeho projednání však za tehdejší vlády vůbec nedošlo.

2. května 2024

Piráti dnes v Poslanecké sněmovně prosadili jasná a vymahatelná pravidla pro lobbování, na protikorupční legislativě pracují i v předsednictvu Evropského parlamentu

Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení přijala návrh zákona o lobbování v České republice. Jeho cílem je nastavit transparentní pravidla pro lobbing a omezit korupci, střet zájmů a klientelismus. Jedná se o další důležitý protikorupční zákon, o jehož schválení Piráti dlouhodobě usilují. Do návrhu se díky pirátským ministrům podařilo prosadit, aby se zákon vztahoval také na prezidenta, asistenty poslanců a senátorů nebo členy poradních orgánů vlády a obsahoval adekvátní sankce za jeho porušení. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek také připravil pozměňovací návrh, aby se zákon vztahoval i na ČEZ, o tom budou poslanci hlasovat ve druhém čtení.

2. května 2024

Až miliarda zpronevěřených peněz. Politici a odborníci otevřeli problematiku advokátních úschov na semináři, který uspořádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek

Advokátní úschova má být pro lidi bezpečný způsob, prostřednictvím kterého si koupí například nemovitost nebo opraví dům. Lidé do ní někdy vkládají i veškeré své životní úspory. Bohužel pokud narazí na nepoctivého advokáta, tak o ně leckdy přijdou. Obrana i vymahatelnost škody jsou totiž v současnosti mizivé, což musí změnit nový zákon o advokacii. Na tom se shodli experti i politici na dnešním semináři, nad kterým převzal záštitu Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda Ústavně-právního výboru. Na akci zazněla i řada tragických příběhů lidí, kteří právě tímto způsobem přišli o peníze.

Duben

30. dubna 2024

Piráti vpluli do horké fáze eurokampaně: Představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyráží na kontaktní tour

Piráti odstartovali horkou fázi eurokampaně s heslem „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“. Cílí na silnou konkurenceschopnou Evropu a prosperující Česko bez korupce i nesmyslných dotací oligarchům, kde se dbá na kvalitu života každého člověka bez rozdílu. Nabízejí garanci bezpečí a zahraniční politiky s rovnou páteří. Představili také priority pro mladé: usilují o špičkové vzdělávání, podporu talentů i větší dostupnost zahraničního studia. Kladou důraz na udržitelnou budoucnost, tedy snižování dopadů klimatické krize. Rovněž zlepšení péče o duševní zdraví, rovné podmínky pro ženy a muže, ochranu zranitelných skupin a boj proti sexualizovanému a domácímu násilí. Proto spouští petici za přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí. Dneškem také Piráti zahájí kontaktní tour „S Piráty se bavíš“, na kterou vyjedou mimo jiné speciální Pinkárou.

25. dubna 2024

Bartoš představil portál stavebníka a Informační systém pro úředníky stavebních úřadů

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš představil na Stavebním veletrhu v Brně funkční systémy digitalizace stavebního řízení. Názorně přiblížil jednotlivé části portálu stavebníka a Informačního systému stavebního řízení (ISSŘ). V průběhu května Ministerstvo pro místní rozvoj zahájí školení na stavebních úřadech a od prvního července může portál používat veřejnost.

25. dubna 2024

„Nesmíme dopustit, že eurovolby rozhodne Putin a strach,” apeluje europoslankyně Gregorová

Štrasburk, 25. dubna 2024 – Europoslanci odsuzují ruské pokusy o vměšování do dění v Evropském parlamentu a nadcházejících evropských voleb. Jedná se o reakci na skandál ohledně Ruskem financovaného zpravodajského webu Voice of Europe. Přijaté usnesení apeluje na rozšíření protiruských sankčních balíčků a efektivnější boj proti vměšování i dezinformačním kampaním. Před ruskými hybridními hrozbami dlouhodobě varuje europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová.

25. dubna 2024

Maďarsko ohrožuje demokracii doma i v Evropě. Komise nechala situaci zajít příliš daleko, varuje Peksa

Štrasburk, 25. dubna 2024 – Zhodnocení přístupu Komise k zhoršujícímu se stavu právního státu v Maďarsku se věnovalo usnesení, které europoslanci schválili ve středu odpoledne. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy Komise v roli ochránce demokratických hodnot zaspala a naopak vychází vládě Viktora Orbána vstříc. Podle europoslance by Komise měla vůči Maďarsku zaujmout nekompromisní pozici a využít všechny možné nástroje na ochranu rozpočtu a demokracie v Evropě.

24. dubna 2024

Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota, varují Piráti

Štrasburk, 24. dubna 2024 – Evropským parlamentem dnes prošla opožděná reakce na zemědělské protesty. Návrhy byly ale šité horkou jehlou a místo očekávaného zlepšení pro farmáře vytvoří nejspíš jen další zmatek a nejistotu, varují Piráti.

23. dubna 2024

Konec opožděných plateb. Evropským parlamentem schválená směrnice pomůže hlavně malým a středním podnikům

Štrasburk, 23. dubna 2024 - Konec problémům s opožděnými platbami. To si europoslanci slibují od nové směrnice, kterou dnes schválili na plénu Evropského parlamentu. Změna má podle europoslance a kvestora Marcela Kolaji pomoci především malým a středním podnikům a drobným podnikatelům, kteří mají kvůli nepředvídatelnosti plateb problémy s cash flow.

23. dubna 2024

Výrobky bez kazítek a s možností opravy. Europarlament schválil pravidla pro udržitelnější spotřebu

Štrasburk, 23. dubna 2024 - Udržitelnější výrobky, které bude možné po rozbití opravit, a až doslouží, dočkají se recyklace. To má přinést dvojice legislativ, které dnes schválil Evropský parlament. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji díky tomu získají lidé za své peníze kvalitnější výrobky, efektivnější využívání materiálů zase pomůže planetě.

23. dubna 2024

Obchod se zbraněmi pod lepší kontrolou, schválili europoslanci. Pravidla vyjednávala Gregorová

Štrasburk, 23. dubna 2024 – Europoslanci dnes schválili vylepšená opatření pro dovoz, vývoz a tranzit střelných zbraní, jejich komponentů a munice. Regulace přichází s jednotným digitálním systémem, díky kterému bude možné sledovat, kam evropské zbraně putují. Legislativa reaguje na problém nelegálně držených zbraní pocházejících z Evropské unie. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se na vyjednávání regulace podílela jako stínová zpravodajka. “Vítám zejména digitalizaci, transparenci a posílení bezpečnosti nejen v Evropě,” vzkazuje.

18. dubna 2024

Piráti představili plán „Republika v pohybu“: 20 cílů pro rozhýbání české ekonomiky a prosperity

Piráti dnes představili spolu s experty plán Republika v pohybu. Jde o ekonomickou mapu, jak rozhýbat české hospodářství a prosperitu, aby se Česko dostalo na cestu do první ligy mezi vyspělé země. „Náš plán stojí na třech strategických pilířích a 20 ekonomických cílech, které lze provést či nastartovat v tomto volebním období. Růst ekonomiky by tím mohl následně posílit až o čtyři procenta ročně. Naše ekonomická mapa obsahuje například cíl dostat mzdu běžného zaměstnance, tedy její medián, na 50 tisíc korun měsíčně. Zajistit 100 tisíc nových míst v předškolní péči či spustit vratné státem garantované granty pro mladé nadané lidi, aby se mohli věnovat studiu,“ uvedl Ivan Bartoš, vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.

18. dubna 2024

Nová aplikace Portálu občana je oficiálně spuštěna, lidem umožní vyřídit úřední záležitosti přes telefon

Portál občana je vstupní branou k online službám českého státu, který jich nabízí již více než 600 a další rychle přibývají. Novou mobilní aplikaci Portálu občana z dílny Digitální a informační agentury je možné ode dneška stáhnout na App Store a Google Play. Výhodou tak bude dostupnost přibývajících služeb státu digitálně, jen za pomoci mobilního telefonu. V aplikaci přehledně naleznete vše, co ve webové verzi portálu včetně možnosti správy datových schránek.

17. dubna 2024

Piráti v Senátu prosazovali plnohodnotné manželství pro všechny. Senát nerovnou situaci duhových rodin ale vůbec neprojednal

Praha, 17. dubna 2024 – Většina senátorů a senátorek dnes odmítla projednat novelu občanského zákoníku, která řeší manželství pro všechny, a vyřadila ji z programu schůze. Zákon tak míří k podpisu prezidentovi republiky ve Sněmovnou schválené verzi, která je nedostatečným kompromisem a která stejnopohlavním partnerům nepovoluje vstupovat do manželství, ale pouze uzavírat „partnerství” s většinou práv manželů. Senát tak nevyužil svou šanci narovnat práva stejnopohlavních párů a přijmout pozměňovací návrh pirátských senátorů Lukáše Wagenknechta, Adély Šípové a dalších, který by manželství zrovnoprávnil. Česko se tak stále nepřipojí k většině vyspělých států Evropy a nebude mít stejná práva pro stejnopohlavní páry.

12. dubna 2024

Sněmovnou dnes prošel návrh, který posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. Piráti tzv. malou novelu dlouhodobě prosazovali

Třetím čtení prošla tzv. malá novela sociálních služeb. Návrh, který spolupředložili Piráti, posílí sociální služby v domácím prostředí i v azylových domech. To znamená jednak péči, kterou nabízí hospice, zlepšení možností pro lidi, kteří o své blízké pečují sami, nebo zavádění center pro osoby závislé na návykových látkách, která by pomáhala lidem překonat závislost a zařadit se zpět do běžného života. Sociální služby tak budou dostupnější pro co nejvíce lidí.

11. dubna 2024

Piráti představili nový návrh úpravy zaměstnaneckých akcií, pomůže startupům i růstu české ekonomiky

Praha, 11. dubna 2024 – Nová úprava zaměstnaneckých akciových programů připravená Piráty v úzké spolupráci se zástupci startupů, Svazem průmyslu a dopravy a ministryní pro vědu, výzkum a inovace má šanci dostat Česko mezi státy, které tímto způsobem podporují inovativní podnikání. Různé modely zaměstnaneckých akciových programů jsou totiž běžným standardem jak v anglosaském světě, tak i ve Skandinávii a Pobaltí. Návrh počítá s vytvořením jasného právního rámce, který dá firmám srozumitelnou cestu, jak provozovat opční programy pro zaměstnance. Zároveň ctí i jeden z hlavních požadavků startupů “no tax before cash”, tedy aby ke zdanění došlo až po prodeji slíbeného podílu a realizaci hotovostního příjmu ze strany zaměstnance. Návrh také pracuje s tím, že na zaměstnance v opčním programu se bude nahlížet jako na investora a jeho příjem plynoucí ze zhodnocení jeho podílu nebude brán jako příjem ze závislé činnosti.

10. dubna 2024

Vláda dnes jednomyslně přijala právně nezávaznou definici anticikanismu

Na schůzi ve středu 10. dubna 2024 přijala vláda právně nezávaznou definici anticikanismu-protiromských postojů. Bod, který přeložila vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková a premiér Petr Fiala, získal jednohlasnou podporu. Definice pojmenovává specifickou formu projevů rasismu, kterému Romové čelí kvůli svému etnickému původu, kultuře nebo životnímu stylu. Cílem přijetí definice je, aby se odmítání diskriminace Romů dostalo do širšího povědomí.

10. dubna 2024

Na práva dětí dohlédne dětský ombudsman. Vláda schválila novelu zákona, kterou připravil ministr pro legislativu Michal Šalomoun

Česká republika se významně přiblížila k ustavení funkce dětského ombudsmana. Vláda dnes schválila a do Poslanecké sněmovny posílá novelu zákona o veřejném ochránci práv z dílny ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády Michala Šalomouna. Pokud novelu zákona Parlament projedná během tohoto roku, mohla by začít platit již od příštího roku.

10. dubna 2024

Migrační balíček jako celek nepomůže, říkají pirátští europoslanci

Brusel, 10. dubna 2024 - Pirátští europoslanci dnes nepodpořili většinu z deseti hlasovaných legislativ nazývaných také jako azylový a migrační pakt. Balíček podle nich jako celek nepřináší efektivní řešení problémů, které se týkají bezpečnosti občanů EU, a přitom hrozí snížením lidskoprávních standardů vůči lidem, kteří utíkají před válkou, včetně dětí.

10. dubna 2024

Nápravu definice znásilnění dnes finálně schválila Sněmovna. Zákon, který vznikl i díky podpoře Pirátů, jasně říká, že NE znamená NE a zlepší ochranu obětí

Sněmovnou dnes finálně prošla nová definice trestného činu znásilnění, která lépe odpovídá reálným situacím a jasně říká, že NE znamená NE. V trestním zákoníku tak nově budou jako znásilnění definovány i ty situace, kdy se oběť nebrání, protože je paralyzovaná, nebo kdy vyjádří nesouhlas. Změna zákona pracuje také s věkem navrhované bezbrannosti a nově posouvá hranici na dvanáct let. Poslanci a poslankyně napříč politickými stranami dnes tento návrh jednomyslně podpořili. „Mám z toho opravdu velkou radost. S Piráty jsme o změnu tohoto zákona usilovali opravdu dlouho, už v minulém volebním období toto téma otevřel Jakub Michálek. U ochrany a podpory obětí sexualizovaného násilí ale opravdu nejde o to, kdo je z jaké strany. Jde právě a jen o oběti. A to jsme dnes napříč stranami dokázali," okomentovala poslankyně a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.

9. dubna 2024

Lidé se od začátku dubna mohou prokázat občankou v mobilu policistům v terénu

Lidé se od začátku dubna mohou také pomocí občanky v mobilu prokázat policii v terénu, která se k ověřovatelům přidala tři měsíce před zákonným termínem. Aplikace eDoklady z dílny Digitální a informační agentury (DIA) má v telefonu již přes 350 tisíc uživatelů. Kromě státních úřadů ji dobrovolně přijalo více než 550 subjektů, včetně krajů, obcí, městských částí a notářů.

8. dubna 2024

Jak modernizovat český trh práce? Zaměstnávání rodičů malých dětí a dostupná péče o děti budou vstřícnější, přiblížily se sousedské dětské skupiny i spolupráce se zaměstnavatelem během rodičovské, říká Pirátka Olga Richterová

Porodnost klesá, zaměstnávání rodičů na rodičovské dovolené, zejména žen s malými dětmi, je nedostatečné, ačkoliv je po něm poptávka z obou stran. Stát by měl jít příkladem soukromému sektoru, dnes se mu to nedaří. Zároveň všichni nedočkavě očekávají legislativní změny, které se pojí s novelou zákoníku práce a pomohou pracovnímu trhu – například zaměstnávání rodiče během rodičovské na stejnou práci. To dnes provázejí bariéry, nově to bude umožněno. Ze strany zaměstnavatelů pak zněl akcent na nutnost komunikace se zaměstnanci i během kariérní pauzy. Olga Richterová následně představila výpočet toho, že podpora péče o děti se státu vždy vyplatí. To a mnohem více zaznělo na dnešním setkání organizovaném místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Olgou Richterovou ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, Ministerstvem vnitra – nejvyšším státním tajemníkem Jindřichem Fryčem – a předsedkyní Stálé komise pro rodinu Marií Jílkovou.

8. dubna 2024

Opravíme Green Deal: Piráti představili tři kroky k oživení ekonomiky a prosperity

Praha, 8. dubna 2024 - Kandidát na eurokomisaře a lídr evropské kandidátky Pirátů Marcel Kolaja spolu s europoslancem Mikulášem Peksou představili trojici opatření, jak opravit Green Deal. Tak, aby skutečně naplnil svůj smysl. Tím je nejen boj s klimatickou krizí, abychom se na planetě neuvařili. Ale i využití ekonomické proměny probíhající po celém světě k tomu, aby byla Evropa konkurenceschopnější a lidem se lépe žilo. Plán stojí na třech pilířích: zopakování amerického úspěchu a vytvoření evropské verze tzv. Inflation Reduction Act. Dále posílení investic do moderních technologií dobrovolným evropským důchodovým spořením, a na větší podpoře domácností namísto dotování uhlobaronů.

5. dubna 2024

Peksa chce zachránit projekt digitální eura před blamáží a vyzývá Evropskou centrální banku k nápravě tendrů

Brusel, 5. dubna 2024 – Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa upozorňuje na problémy s plány Evropské centrální banky (ECB) ohledně digitálního eura, jejichž hodnota přesahuje 1,3 miliardy eur. Projekt digitálního eura tak, jak je nyní připraven, by mohl ohrozit stabilitu měny a soukromí občanů.

4. dubna 2024

Jednodušší oddlužení jen pro podnikatele? Piráti z Karlovarského kraje odmítají asociální návrh hnutí ANO, na místní obyvatele by měl vážné dopady

Karlovarští Piráti se důrazně vymezují proti nedávnému návrhu hnutí ANO, který by ze zkrácené lhůty oddlužení vyloučil všechny zaměstnance. Návrh by podle nich ztížil možnost oddlužení pro obyčejné spotřebitele a zvýhodnil by podnikatelskou sféru na úkor nejohroženějších skupin.

4. dubna 2024

“Strategie je víc zbraní a munice, cíl je vítězství.” Pirátská europoslankyně Gregorová přináší svědectví z Charkova

Praha/Charkov, 4. dubna 2024 – Pirátka Markéta Gregorová podnikla přes Velikonoční svátky cestu na Ukrajinu. Jako vůbec první europoslankyně navštívila po začátku války nejvíce zasažený Charkov, ležící pouhých 34 km od hranic s Ruskem. Těsně po jejím odjezdu, v noci ze středy na čtvrtek, byl právě Charkov obětí útoků bezpilotními letouny Šáhed. Cesta spolu s lidmi z Team4Ukraine a Maidan Monitoring Information Center podléhala nejpřísnějším bezpečnostním opatřením. Gregorová se pomoci Ukrajině věnuje dlouhodobě a opakovaně apeluje na posílení její podpory.