čelní kandidáti-jihočeský kraj
19. června 2024

Jihočeští Piráti chtějí kraj bez korupce, bez kmotrů a pro Jihočechy

Jihočeské Piráty vede do letošních krajských voleb místostarosta města Písku a současný krajský zastupitel Josef Soumar. Spolu s dalšími čelními kandidáty Veronikou Kovářovou, Jiřím Roubíčkem, Zuzanou Kudláčkovou, Tomášem Posekaným, Kamilem Podzimkem a Sandrikem Bednářem dnes představil programové priority Pirátů do voleb. Chtějí se zaměřit například na dostupnost lékařské péče, ochranu přírody a kvalitní dopravní infrastrukturu.

Marketa Gragorova_Ivan Bartos
19. června 2024

Piráti jsou tvrdě proti plošné kontrole osobní komunikace, která je opět ve hře

Piráti odmítají návrh Evropské komise a Belgického předsednictví, který by vedl k plošnému šmírování lidí. Dnes o jeho budoucnosti rozhodnou vlády členských zemí Evropské unie. Poslední verze nařízení přezdívaného jako “chat control” (CSAM) opět obsahuje povinnost chatovacích služeb a sociálních sítí skenovat osobní komunikaci uživatelů pomocí filtrů a vyhledávat potenciálně nelegální obsah. Tyto filtry ale často chybují a navíc by prolomení šifrování mohlo ohrozit kromě soukromí i bezpečí uživatelů.

Zahájení kampaně Pirátů Vysočina
18. června 2024

Piráti zahájili kampaň do krajských voleb s heslem “Nabíjíme Vysočinu čistou energií”

Dnes ve 13:30 proběhlo v Jihlavě v Parku Gustava Mahlera zahájení krajské kampaně Pirátů z Vysočiny. Akce začala tiskovou konferencí, na které bylo představeno hlavní motto kampaně. Na konferenci, kterou vedla současná náměstkyně hejtmana Hana Hajnová, se představilo čelo pirátské kandidátky a také speciální návštěva v podobě pirátské poslankyně a první místopředsedkyně strany Kláry Kocmanové. Ta se dopoledne rovněž účastnila kulatého stolu na téma duševního zdraví v Moravských Budějovicích.

IMG_4141
18. června 2024

Česko dožene britský náskok třicet let v řízení projektů. Pomůže to porazit „resortismus“ ve fungování státu

Jak úspěšně řídit velké státní projekty pomocí projektového řízení a zlepšovat díky tomu služby státu. To řešil kulatý stůl s poslanci ve Sněmovně, který svolal šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Ministerstvo pro místní rozvoj zde představilo nové standardy projektového řízení, které pomůžou, aby ministerstva při řízení projektů „mluvila řečí jednoho kmene“. Česko tak dožene vyspělé státy jako je Velká Británie.

Ivan Bartoš a Jan Lipavský
17. června 2024

Do mobilní aplikace Portálu občana přibyl systém DROZD. Čechům pomůže v krizových situacích v zahraničí

Portál občana z dílny Digitální a informační agentury (DIA) je vstupní branou k online službám českého státu a v současnosti jich Portál nabízí již více než 600 a počet jeho uživatelů se za poslední rok více než zdvojnásobil. Nyní k nim přibyl systém DROZD Ministerstva zahraničních věcí, který poskytuje aktuální upozornění při cestách a pobytu v zahraničí. Tato služba pomáhá lidem v zahraničí s krizovými situacemi díky zasílání aktuálních informací a v případě potřeby je v předstihu upozorní na hrozící nebezpečí jako jsou přírodní katastrofy, nepokoje a další a také zajistí efektivní pomoc. Drozd Vás z toho vytáhne.

Michal Bláha a Ivan Bartoš
17. června 2024

Digitalizuje se nejrychleji v historii

Volby přinesly zvýšení pozornosti ke slibům politických stran a hlasy mnoha komentátorů, influencerů a mluvících expertních hlav opakovalo floskuli, že „v digitalizaci se nic nestalo”, „piráti digitalizaci neumí” apod. Poslední 2 roky se přitom digitalizuje nejrychleji v historii. Změny jsou systémové, nikoliv náhodné a na efekt. Nevěříte? Tak si to pojďme vysvětlit (jestli máte 5 minut).

Lídři a lídryně Pirátů do krajských voleb v roce 2024
17. června 2024

Piráti oslavili 15. narozeniny zahájením kampaně do krajských voleb. Představili lídry a lídryně i jejich hlavní priority

Praha, 17. června 2024 – Česká pirátská strana v neděli představila svých třináct lídrů a lídryň včetně jejich hlavních priorit pro podzimní volby do zastupitelstev krajů, které se konají 20. a 21. září. Piráti hodlají v řadě krajů navázat na dosavadní práci, chtějí se zaměřit například na digitalizaci, inovace a další rozvoj, dostupnost lékařů a dalších veřejných služeb, kvalitní síť silnic a dálnic, kvalitní školství a ochranu přírody. Start kampaně Piráti naplánovali v termínu oslavy patnáctého výročí založení strany.

signal-2024-06-16-172453_002
16. června 2024

Piráti představili kandidáty a kandidátky, které nominují či podporují ve volbách do Senátu

Na dnešním zahájení kampaně do Senátu a krajských voleb Piráti představili osobnosti, které se za Piráty či s jejich podporou utkají o posty senátorů a senátorek. Post senátora bude za obvod Prahy 8 obhajovat Lukáš Wagenknecht. Spolu s ním pak budou za Prahu 12 kandidovat Eva Tylová, za Litoměřicko Miroslav Jiránek, za Domažlicko Jan Janda a za Benešovsko Andrea Švojgrová. Kromě těchto pirátských kandidátů pak Piráti podpoří také obhajující senátory Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. Nově pak za podpory Pirátů do Senátu kandidují také Michaela Tejmlová, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka a Jiří Řehák. Kandidáty na podiu představili předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.

Michal Šalomoun a Olga Richterová
13. června 2024

Proč potřebujeme dětského ombudsmana a co přinese chystaná novela zákona?

V Poslanecké sněmovně proběhl seminář k novele zákona o veřejném ochránci práv, která v Česku zřídí post dětského ombudsmana. Novelu připravil pirátský ministr pro legislativu Michal Šalomoun. Na semináři pořádaném ve spolupráci s ministrem Šalomounem a poslankyněmi Olgou Richterovou, Helenou Válkovou, Renatou Zajíčkovou, Martinou Ochodnickou, Marií Jílkovou, Pavlou Pivoňka Vaňkovou a Lucií Šafránkovou se řešily budoucí pravomoci dětského ombudsmana, jakými případy se bude zabývat nebo jeho fungování v rámci stávající Kanceláře veřejného ochránce práv. Její zástupci se kulatého stolu ve sněmovně rovněž zúčastnili.

DSC00939
13. června 2024

Konec barbarským praktikám kvůli úřední změně pohlaví. Pirátka Kocmanová uspořádala kulatý stůl o vznikající úpravě zákona

Nedávný rozsudek Ústavního soudu (ÚS) označil dosavadní podmínku sterilizace pro úřední změnu pohlaví za protiústavní. Stěžejní rozhodnutí tak dalo za pravdu dlouholetým snahám o změnu, které iniciovali jak Piráti, tak odborná veřejnost a velká část trans osob. Povinné sterilizace kritizují také mezinárodní instituce – Evropský soud pro lidská práva (ESLP) je opakovaně vyhodnotil jako praktiku, která je v rozporu s lidskými právy. V návaznosti na rozhodnutí ÚS musí politická reprezentace nalézt do konce června příštího roku shodu na nové úpravě, která podmínky změní. Proto poslankyně Klára Kocmanová spolu s poslankyní Michaelou Šebelovou svolaly kulatý stůl, kde političtí zástupci s odbornou veřejností představili možnou podobu nové legislativní úpravy. Akci udělila záštitu zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.

ivan_bartos
12. června 2024

Vláda schválila Bartošův zákon o podpoře bydlení. Pomůže ochránit až 1,6 milionu lidí před pádem do bytové nouze

Návrh zákona vládě společně předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo práce a sociálních věcí s cílem zabránit dalšímu zhoršování bytové nouze. Ta v ČR ohrožuje až 1,6 milionu lidí. Zákon se zaměřuje především na rodiny s dětmi a seniory, u kterých nejvíce hrozí ztráta běžného bydlení. Samosprávám nabízí vyzkoušené nástroje pro řešení bytové situace obyvatel a jejich předvídatelné financování. Z dlouhodobého hlediska přinese státnímu rozpočtu úspory na nákladech spojených s bytovou nouzí. Příprava zákona je součástí programového prohlášení vlády a také široké reformy MMR – Bydlení pro život, která má dlouhodobě zvýšit dostupnost bydlení v zemi.

signal-2024-06-10-132747_002
10. června 2024

Markéta Gregorová obhájila europoslanecký mandát

Piráti získali ve volbách do Evropského parlamentu jeden mandát, obhájila ho dosavadní europoslankyně a místopředsedkyně strany Markéta Gregorová. Ta již dnes brzo ráno zamířila do Belgie, aby vyjednávala o pirátských prioritách a o tom, do jaké frakce se přidá. Piráti budou nadále usilovat o bezpečnou, silnou, férovou a prosperující Evropu bez vlivu Kremlu i o ochranu svobody, demokracie a lidských práv.

Ministr pro legislativu Michal Šalomoun
5. června 2024

Protikorupční rada vlády doporučila vypracování novely zákona o střetu zájmů vycházející z analýzy jeho fungování

Dvě analýzy týkající se protikorupční legislativy – konkrétně kvality evidence skutečných majitelů či fungování zákona o střetu zájmů nebo dotační politiku na podporu veřejně prospěšných projektů v oblasti boje proti korupci pro rok 2025, ale i aktuální stav příprav novely trestního zákoníku a trestního řádu. To byla hlavní témata jednání Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, kterou řídí ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun.

?inistr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun
5. června 2024

Další krok k důstojným penzím pro někdejší disidenty. Možnosti požádat o osvědčení pro účastníky tzv. třetího odboje se rozšíří

Vláda schválila novelu zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, kterou připravil ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun. Díky novele se rozšíří a usnadní možnosti získat osvědčení člena tzv. třetího odboje, na které je navázána úprava výše penzí dle zákona o důchodovém pojištění. Jde tak o další kamínek do skládačky, kterým vláda napravuje problém s nízkými důchody bývalých bojovníků a odpůrců komunistického režimu.

DSC_1239
4. června 2024

Další munice pro Ukrajinu: Ministr Jan Lipavský a europoslanecký tým představili návrh kroků k zajištění dlouhodobých dodávek

Piráti dnes na tiskové konferenci představili návrh kroků pro další a stabilní dodávky munice pro válkou zasaženou Ukrajinu, které chtějí prosadit na české i evropské úrovni. Odražení ruského vpádu na Ukrajinu vnímají jako jednu z nejzásadnějších výzev pro Evropskou unii a možnosti stabilního financování munice vidí v omezení neefektivních evropských dotací zemědělským agrobaronům. S jednotlivými body seznámil média ministr zahraničí Jan Lipavský, kvestor Evropského parlamentu, europoslanec a lídr pirátské kandidátky Marcel Kolaja, místopředsedkyně Pirátů a europoslankyně Markéta Gregorová a kandidát na europoslance a pirátský expert na evropskou hospodářskou politiku David František Wagner.

DSC00065 (1)
29. května 2024

Ne znamená ne, i když máš v krvi promile: Piráti svolali kulatý stůl o vlivu užívání alkoholu na případy domácího a sexualizovaného násilí

Alkohol hraje významnou roli v mnoha případech násilí. Pití alkoholu totiž zvyšuje riziko agresivního chování – a to jak verbálních útoků, tak těch fyzických nebo sexuálních. Zároveň ale toto násilí v žádném případě neomlouvá, byť je tímto způsobem někdy zneužíván. Přesto je alkohol veřejnosti běžně dostupný bez upozornění na možná rizika, jsou na něj reklamy, které vídají i malé děti a nadměrné pití je u nás téměř norma. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová a poslankyně Klára Kocmanová proto pod záštitou ministra spravedlnosti Pavla Blažka svolaly kulatý stůl, na kterém spolu s odborníky i veřejností diskutovali o vlivu užívání alkoholu na domácí a sexualizované násilí. Představili také legislativní změny, které jsou klíčové pro efektivní ochranu obětí násilí.

52533981850_29800cd25e_o
27. května 2024

EU na návrh Česka zařadila Voice of Europe a další dva subjekty na sankční seznam

Na návrh české diplomacie zařadila Evropská unie v pondělí 27. května 2024 na sankční seznam Voice of Europe, Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka. Česko tyto subjekty sankcionovalo už v březnu prostřednictvím národního seznamu. Veškerá omezení, která již vůči nim uplatňovalo Česko, jsou teď platná pro všech 27 členských států EU.

signal-2024-05-24-134104_002
24. května 2024

Dětský ombudsman pomůže v ochraně práv dětí. Novelu zákona, kterou připravil pirátský ministr Michal Šalomoun, dnes poprvé projednala Sněmovna

Česká republika se významně přiblížila k ustavení funkce dětského ombudsmana. Poslanecká sněmovny dnes posunula do dalšího čtení novelu zákona o veřejném ochránci práv z dílny ministra pro legislativu a předsedy Legislativní rady vlády Michala Šalomouna. Pokud novelu zákona Parlament stihne projednat letos, mohla by začít platit již od příštího roku.

53322453558_a44ef0dee9_o
23. května 2024

komentář místopředsedkyně PSP Olgy Richterové: Energetické nápoje jsou jako cigarety - dětem do pusy nepatří!

Taurin, kofein, sladidlo, vše v navzájem se umocňujících kombinacích. Právě tyto nezdravé a návykové směsi tvoří některé z přísad energetických nápojů, které si běžně kupují děti, a to i ty celkem malé. Časté pití energeťáků přitom může vést k mnoha zdravotním komplikacím – ke zvýšenému riziku cukrovky, ale třeba i ke ztrátě vědomí. Proto by rozhodně neměly být pro děti běžně dostupné tak, jak je tomu teď. Návrh, který se teď rodí pod taktovkou ministerstva zdravotnictví a který s Piráty podporuji, proto prodej energeťáků mladistvým omezí.

olga-richterova-2
22. května 2024

Podpora rodin je pro Piráty priorita, navrhli vznik sousedských dětských skupin

Piráti na vládě podpořili novelu zákona o dětských skupinách, které rozšiřují možnost volby pro rodiče malých dětí a umožní jim lépe sladit svůj rodinný a pracovní život. Pro mnoho rodičů je totiž i vzhledem k omezeným kapacitám v mateřských školách využití služeb dětských skupin jedinou možností, jak se vrátit do zaměstnání. Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Olga Richterová do novely navrhla nový typ dětských skupin – tzv. sousedské dětské skupiny. Jde o obdobu ze zahraničí známých a osvědčených „tagesmutter“, jejichž nároky na provoz jsou ještě menší než u klasických dětských skupin.