51697642626_00e97c8377_o
24. července 2024

Piráti podpořili další pomoc obětem znásilnění

Českou veřejnost v lednu šokovala soudní kauza, kdy otčím několik let znásilňoval a vydíral nevlastní dceru, a přesto odešel od soudu s podmínkou. I podle Nejvyššího soudu byl v tomto případě porušen zákon a trest byl nepřiměřeně mírný, nebylo ho ale již možné změnit. Ministr spravedlnosti a skupina poslanců včetně místopředsedkyně Pirátů Kláry Kocmanové navrhli zákon, který by zakotvil průběžné vzdělávání soudců, například v tom, jak jednat s oběťmi znásilnění, a zlepšil financování pomoci obětem trestných činů, které je stejné od roku 2013. Nově by byly náhrady vyšší a pravidelně by se valorizovaly podle průměrné mzdy.

image_67512065
19. července 2024

PREZIDENT PŘIJAL KANDIDÁTKU NA HEJTMANKU ZUZANU KLUSOVOU

Lány - Velké pocty se dostalo Zuzaně Klusové, občanské aktivistce a sociální pracovnici z Karviné. Prezident Petr Pavel přijal kandidátku Pirátů na hejtmanku Moravskoslezského kraje na zámku v Lánech. „Znamená to pro mě opravdu hodně, beru to jako ocenění za dlouhou a obtížnou cestu v boji za lepší život lidí v našem kraji,” uvedla po setkání Zuzana Klusová.

2022_12_15_marketa_Gregorova_1920px-4720
18. července 2024

Gregorová podpořila Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

Štrasburk, 18. července 2024 - Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová dnes v tajné volbě podpořila Ursula von der Leyen jako předsedkyni Evropské komise. Ta získala 401 hlasů a stala se tak podruhé předsedkyní Evropské komise. Gregorová i přes řadu výtek oceňuje její dosavadní práci a vyzdvihuje schopnost vést Komisi v dobách několika krizí. Podle europoslankyně ale v jejím projevu i plánu chybí dostatečný důraz na boj s dezinformacemi, či jasné vymezení vůči Číně.

Kocmanova_Michailidu
18. července 2024

Piráti navrhnou opatření pro snížení konzumace alkoholu. Chtějí zavést varovné etikety a v televizi i rádiu zakázat reklamu na alkohol mezi 6:00 a 20:00 hodinou

Alkohol představuje v České republice závažný problém s významnými zdravotními a sociálními důsledky. Piráti proto plánují změny v regulaci alkoholu, které by jeho konzumaci omezily. Mezi ně patří povinné zavedení zdravotních varování na etiketách alkoholických nápojů, podobně jako tomu je na krabičkách cigaret, či zákaz reklamy na alkohol v televizi a rozhlasu mezi 6:00 a 20:00 hodinou, aby děti a mladiství nebyli v takové míře vystaveni reklamám na alkohol a omezil se jejich negativní dopad. Návrhy dnes představily první místopředsedkyně strany, poslankyně Klára Kocmanová a expertka Pirátů na problematiku závislostí, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu.

2022_12_15_marketa_Gregorova_1920px-4703
17. července 2024

Silná pomoc Ukrajině musí pokračovat, shodl se nový Evropský parlament

Štrasburk, 17. července 2024 - Evropská unie má i nadále podporovat Ruskem napadenou Ukrajinu. Ve vůbec prvním usnesení nového složení Evropského parlamentu se na tom dnes shodla většina europoslanců. Rezoluci vítá také pirátská zástupkyně Markéta Gregorová, podle které tím dává Evropa jasně najevo svoji pozici směrem k Ukrajině.

poslanciaministri final_218 (1)
10. července 2024

„Nikdo by se neměl bát zeptat”. Olga Richterová vyhrála precedentní spor o svobodu slova. Žalobu, kterou na ni podala Aliance pro rodinu, Vrchní soud v Praze pravomocně zamítl

Olga Richterová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny, vyhrála soudní spor s ultrakonzervativním spolkem Aliance pro rodinu. Rozhodl o tom pravomocně Vrchní soud v Praze a potvrdil tak i dřívější soudní rozhodnutí. Spolek Richterovou neúspěšně žaloval za výrok v televizní debatě, kde se dotazovala na jeho nejasné financování a upozorňovala na to, že narativ, který Aliance pro rodinu zejména v oblasti LGBT práv říká, mnohdy vyznívá velmi podobně jako narativ ruského diktátora Putina. Soud dříve konstatoval, že do svobody projevu by se mělo zasahovat pouze výjimečně v případech, kdy neexistuje jiná volba a i nyní potvrdil, že je tento příměr obecně v rámci práva na kritiku přiměřený.

poslanciaministri final_159
9. července 2024

Stop násilí na dětech a domácímu násilí. Piráti dnes ve Sněmovně podpořili návrhy, které lépe ochrání oběti a napomohou prevenci

Piráti se dnes znovu postavili na stranu obětí a řekli násilí jasné “ne”. Do druhého čtení dnes poslanci posunuli novelu občanského zákoníku, která zavede jednotnou definici domácího násilí a přispěje tak k efektivnější ochraně obětí, i novelu, která zakáže tělesné trestání dětí. Násilí totiž často podněcuje další násilí a přispívá k začarovanému kruhu patologického chování ve společnosti. Ten je potřeba přerušit.

Ivan Bartoš
1. července 2024

Nový stavební zákon začal platit i pro běžné stavby. Zkracuje povolovací procesy a zlevňuje výstavbu

Od prvního července 2024 začal platit nový stavební zákon také pro běžné stavby. Dlouhodobě zrychlí a zjednoduší stavební řízení. Upouští od zbytečných technických požadavků, což zlevní především bytovou výstavbu. Stavební povolení získá stavebník na jednom místě online v portálu stavebníka. Společně s novým stavebním zákonem nabyly účinnosti také související prováděcí předpisy včetně moderní vyhlášky o požadavcích na výstavbu. Zákon počítá také s přechodným obdobím do konce června 2027. Do této doby bude možné použít dokumentaci, kterou stavebník rozpracoval před účinností nového stavebního zákona.

Marek Hilšer a Adéla Šípová
28. června 2024

Senát dnes navštívila delegace ukrajinských poslanců. Při své charitativní cestě na Ukrajinu je pozvala senátorka Adéla Šípová

Během své dubnové cesty na Ukrajinu, kterou podnikla ze své soukromé iniciativy, se pirátská senátorka Adéla Šípová setkala v Kyjevě s českým velvyslancem na Ukrajině i s ukrajinskými poslanci. Ti dnes na její pozvání dorazili do Senátu. Kromě Šípové se zde setkali také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a senátory Markem Hilšerem, Romanem Krausem a Jiřím Růžičkou. Společně probírali možnosti další pomoci válkou napadené Ukrajině, zejména ve školství, zdravotnictví a v oblasti škod napáchaných Rusy na životním prostředí.

Olga Richterová a Michal Šalomoun
28. června 2024

Piráti podpořili předvídatelný růst minimální mzdy a omezení zbytečné byrokracie pro zaměstnavatele. Sněmovna dnes schválila novelu zákoníku práce

Poslanecká sněmovna dnes finálně potvrdila novelu zákoníku práce, která kromě jiného omezuje zbytečnou byrokracii na straně zaměstnavatelů a především zavádí valorizaci minimální mzdy. Tu současná pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová navrhovala za Piráty již v minulém volebním období. Jde také o jednu se součástí pirátského plánu na oživení ekonomiky Republika v pohybu.

poslanciaministri final_110
27. června 2024

Sněmovna dnes schválila 11 kandidátů a kandidátek, které Piráti navrhli na státní vyznamenání

Piráti navrhli Poslanecké sněmovně celkem čtrnáct osobností, které si dle nich zaslouží státní vyznamenání – dvanáct z nich na udělení medaile Za zásluhy, dva na udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Poslanci dnes na plénu schválili 11 ze 14 pirátských nominací. Všechny navržené a schválené osobnosti budou nyní předloženy prezidentu republiky, který vyznamenání uděluje. „Mám radost, že Sněmovna schválila většinu nominací našeho poslaneckého klubu. Jde o osobnosti, kterým ocenění po právu náleží. Přispěly k posílení dobrého jména naší země, zasloužily se o její rozvoj i zlepšení kvality života a je zcela na místě, abychom jim alespoň tímto způsobem vyjádřili poděkování,“ okomentoval pirátské nominanty vicepremiér a předseda Pirátů Ivan Bartoš.

52028332458_825b086f70_o (1)j
26. června 2024

Piráti podpořili na vládě posílení nezávislosti veřejnoprávních médií. Podařilo se jim také zaříznout bizarní šmírování

Česká televize a Český rozhlas jsou jakožto média veřejné služby nenahraditelným zdrojem informací a pilířem svobodné a demokratické společnosti. Piráti proto dnes na vládě podpořili návrh, který pomůže jejich roli zajistit i do budoucna. Na příkladu sousedních zemí je totiž zřejmé, jak fatální důsledky může likvidace veřejnoprávních médií mít. Díky zvýšení koncesionářských poplatků budou moci veřejnoprávní média i nadále poskytovat kvalitní službu lidem. Nově také budou plnit vzdělávací roli v boji proti šíření dezinformací, což byl pirátský požadavek. I přes odpor Pirátů však vládou prošel návrh, který rozšiřuje okruh poplatníků koncesionářských poplatků o příjemce internetu, tedy například držitele mobilních telefonů. A to bez ohledu na to, zda na telefonu veřejnoprávní média sledují. Proti návrhu se budou Piráti stavět i při projednávání ve Sněmovně. Už nyní se povedlo vybojovat vyškrtnutí pasáže, podle které by poskytovatel internetu musel na vyžádání lézt lidem do soukromí a hlásit, kdo má připojení a kdo ne.

signal-2024-06-24-173050_020
26. června 2024

Posílení vývoje her, animace i seriálů: Piráti se zasadili o vznik Fondu audiovize, který podpoří krom filmů i další audiovizuální tvorbu

Piráti na dnešním jednání vlády podpořili rozsáhlou novelu, která transformací Fondu kinematografie zavádí Fond audiovize – rozšíření státní podpory i na další oblasti audiovizuální umělecké tvorby, která více odpovídá současné době a uměleckým záměrům moderní produkce. Stát tak nebude podporovat jen klasický film, jako tomu bylo doposud, ale i další oblasti moderní audiovize jako jsou seriály, animace či výroba počítačových her. Novela vznikla v součinnosti s odbornou veřejností a stakeholdery, Piráti se speciálně zasadili o kategorii podpory gamingu, která vychází i z programového prohlášení vlády. Součástí zákona bude také přehlednější struktura filmových pobídek po vzoru jiných zemí v Evropské unii, což má výrazný pozitivní přínos a návratnost do státního rozpočtu.

Mapa_prihlasovani
26. června 2024

Komentář Jakuba Michálka: Většina stavebních úřadů se připravuje na digitální stavební povolení

Systémy stavební správy teď mají úřady na zkoušku a digitalizace stavebního řízení startuje už 1. 7. 2024. Mám radost z toho, že většina stavebních úřadů je aktivně testuje a používá.

poslanciaministri final_187
26. června 2024

Změna zákona o soudech a soudcích zlepší podporu obětí sexualizovaného násilí

Pirátka Klára Kocmanová dnes spolu s ministrem spravedlnosti a dalšími poslaneckými kolegy představila návrh zákona, který navazuje na nápravu definice znásilnění. Návrh výrazně zlepší podporu a odškodňování obětí, o což Piráti dlouhodobě usilují. Redefinicí totiž pomoc obětem nekončí – návrh proto zavede valorizaci finanční pomoci obětem – tak, aby odpovídala současné ekonomické situaci. Do tvorby psychologických posudků by se taky nově mohli zapojovat i sociální pracovníci, což by přispělo k menšímu vytížení psychiatrů a k efektivnějšímu zpracování kvalitních posudků. Změna také pomůže soudcům v lepší orientaci v problematice sexualizovaného násilí.

Gregorova_Reintke
26. června 2024

Pirátka Gregorová pokračuje ve frakci Greens/EFA, v úzké spolupráci s Voltem

Brusel, 26. června 2024 - Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vstupuje po třech týdnech jednání do politické skupiny Greens/EFA. Piráti tak zůstávají ve stejné frakci jako doposud. Gregorová nyní vyjednává o podobě užší spolupráce s hnutím Volt, které také po hlasování členské základny míří do Greens/EFA a se kterým Piráti sdílí zásadní liberální proevropské hodnoty.

hana_ancincova_tiskova_konference
25. června 2024

Piráti ve Zlínském kraji zahájili kampaň PRO LEPŠÍ BUDOUCNOST

Piráti dnes oficiálně zahájili svou kampaň do krajských voleb s heslem “PRO LEPŠÍ BUDOUCNOST”. Kandidátka na hejtmanku Hana Ančincová spolu s dalšími klíčovými kandidáty představili své hlavní programové priority a cíle, které mají za cíl řešit současné vážné problémy Zlínského kraje.

signal-2024-06-25-115432_002
25. června 2024

Pravidla pro lobbisty se blíží: Politici a odborníci řešili s lobbisty nový zákon

Lobbing musí být transparentní, aby bylo možné důsledně rozlišovat mezi lobbováním a mezi klientelismem. Proto je důležité zavést pravidla pro lobbování, které Piráti dlouhodobě prosazují a která jsou standard v západních demokraciích. Právě to a mnoho dalšího zaznělo na semináři, který v úterý uspořádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek ve spolupráci s neziskovou organizací Rekonstrukce státu.

Ivan Bartoš
24. června 2024

Digitální Česko: eDoklady od července využijete u policie, soudů, úřadů práce, finančních úřadů, krajů, obcí a na dalších místech

Od 1. července bude možné se prokazovat prostřednictvím aplikace eDoklady na dalších místech. Aplikaci spustila v lednu letošního roku Digitální a informační agentura (DIA) ve spolupráci s Kabinetem místopředsedy vlády pro digitalizaci. Přibudou úřady práce, finanční úřady, kraje, obce s rozšířenou působností, soudy i zbytek policie a další. Mobilní aplikaci, která funguje jako alternativa fyzického občanského průkazu od začátku roku stáhlo téměř půl milionu lidí. K ověřovatelům rychle přibývají také soukromé subjekty a jako první banka se v předstihu přidala Air Bank.

Piráti_poslanci
21. června 2024

Piráti plní slib o moderním, snadném a férovém volebním systému: Sněmovna schválila korespondenční volbu pro Čechy v zahraničí

Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny dnes i díky Pirátům prošel zákon, který Čechům v zahraničí konečně umožní spravedlivější a snadnější možnost volit. Poslanci tak i přes opoziční mnohahodinové obstrukce jasně ukázali, že jim na občanech záleží a že chtějí, aby byly demokratické volby dostupnější. Novelu zákona o korespondenční volbě spolupředložili Piráti a stojí za ní všechny strany vládní koalice.