Poslanecká sněmovna minulý týden posunula do druhého čtení návrh předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka na zavedení klouzavého mandátu v případě kumulace funkce poslance a ministra. Podporu ústavní většiny ve Sněmovně má rakouský model. V rámci něho poslanec, který se stane členem vlády, má možnost práci poslance po dobu vládního angažmá přerušit a poslat za sebe do Sněmovny náhradníka z kandidátní listiny. Členové vlády se tak budou moci více věnovat své funkci. Michálek pro svůj návrh získal širokou podporu poslanců ANO, STAN, KDU a SPD. Zavedení klouzavého mandátu měli Piráti ve své povolební strategii.


Klouzavý mandát funguje tak, že za poslance, který se stane členem vlády, nastupuje náhradník. V případě ukončení vládního angažmá se dotyčnému opět poslanecký mandát navrací. Tento princip úspěšně funguje v Belgii, Nizozemsku, Estonsku, Švédsku či dále na Slovensku a Rakousku, kde poslanec Michálek úpravu konzultoval a podle zahraničních kolegů se osvědčila. Návrh zákona Michálek představil již před rokem, nyní se dostal na program jednání Sněmovny.Prostřednictvím Jakuba Michálka jsme navrhli zavedení klouzavého mandátu pro ministry. Ti by tak v době vykonávání ministerského postu přišli o svůj poslanecký mandát a na jejich místo by usedl náhradník. Proč je to dobré? Ministr by se díky tomu mohl plně věnovat řízení ministerstva a neseděl by na dvou židlích zároveň.


Za současného stavu poslanec, který se stane členem vlády, dále vykonává obě tyto funkce. Typickým důsledkem je nízká účast členů vlády, kteří jsou zároveň poslanci, při hlasováních. Zavedení klouzavého mandátu posílí princip dělby moci a náležité kontroly vlády Poslaneckou sněmovnou. Dále se výrazně zvýší množství času členů vlády pro výkon jejich funkce na plný úvazek. Nebudou tak muset být přítomni ve všechny jednací dny Sněmovny, ale pouze třikrát během šestitýdenního sněmovního cyklu, kdy probíhají interpelace, a pak u svých tisků.


Další zdroje: