AUTOR ČLÁNKU:
ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA

Konec výjimkám zregistru smluv! Díky tomu bude mít ČEZ adalší společnosti světšinovým podílem státu povinnost zveřejňovat klíčové dokumenty stejně jako všechny ostatní organizace ovládané státem. Ztransparentnění státu vrámci skutečného protikorupčního boje bylo jednou zpriorit, snimiž jsme šli doSněmovny. Jsme rádi, že senám tomuto závazku podařilo dostát.

Konec výjimkám z registru smluv! Díky tomu bude mít ČEZ a další společnosti s většinovým podílem státu povinnost zveřejňovat klíčové dokumenty stejně jako všechny ostatní organizace ovládané státem. Ztransparentnění státu v rámci skutečného protikorupčního boje bylo jednou z priorit, s nimiž jsme šli do Sněmovny. Jsme rádi, že se nám tomuto závazku podařilo dostát.


Zrušení výjimky pro ČEZ nebo České dráhy bylo jedním z nejdůležitějších předvolebních programových bodů Pirátů. Přijetí novely bohužel vzhledem k obstrukcím ostatních stran trvalo celý rok, ale nakonec se nám tuto účelovou výjimku podařilo zrušit. Firmy jako ČEZ, České dráhy a další tak budou mít povinnost zveřejňovat své smlouvy na internetu v registru smluv, stejně jako to již dělá například Budějovický Budvar. Přijetí zákona je zlom, kterým konečně končí české Palermo.


Piráti předložili novelu, která má zrušit výjimky ze zákona o zveřejňování smluv pro ČEZ a další státem ovládané firmy. Současná podoba zákona totiž umožňuje zcela skrýt informace o případných nevýhodných smlouvách, které často indikují možné korupční jednání.


Zveřejňování smluv ČEZu a státních firem (ST 50), je jednoduchý několikařádkový zákon, který ruší výjimku ze zveřejňování smluv ČEZu, Českých drah a jiných státních firem. Výjimka byla schválena v minulém volebním období po tlaku lobbistů. Pro přijetí novely zákona o registru smluv bylo 113 ze 177 přítomných poslanců, hlasování zde.


Další zdroje: