AUTOR ČLÁNKU:
ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA

Sněmovna definitivně schválila námi iniciovaný zákon proti politickým trafikám, tzv. nominační zákon. Byla to jedna zpirátských předvolebních priorit. Měl by jít sice ještě dál, aby sevztahoval např. napředstavenstvo Českých drah, ale itak jde ovýznamný krok vpřed, pokud jde oprotikorupční legislativu. Trafikanti to vbudoucnu budou mít těžší.

Sněmovna definitivně schválila námi iniciovaný zákon proti politickým trafikám, tzv. nominační zákon. Byla to jedna z pirátských předvolebních priorit. Měl by jít sice ještě dál, aby se vztahoval např. na představenstvo Českých drah, ale i tak jde o významný krok vpřed, pokud jde o protikorupční legislativu. Trafikanti to v budoucnu budou mít těžší.


Piráti již v roce 2018 předložili vlastní návrh nominačního zákona, který má zajistit jasná kritéria pro přijímání členů do kontrolních a správních rad státem ovládaných podniků a zásadně přispět k jejich transparentnímu fungování. Jedním z bodů návrhu je stanovení pravidel pro vlastnickou politiku státu, která by zavedla závaznou a Sněmovnou schvalovanou strategii pro všechny dotčené podniky.


Piráti zákon předložili v upravené podobě v tomto volebním období ST 129. Zákon požadoval otevřená výběrová řízení na management a dozorčí orgány státních firem a bránil tomu, aby vláda mohla prodat a rozdělit ČEZ bez projednání parlamentem. ANO však pomohlo návrh Pirátů shodit ze stolu hlasování o návrhu na zamítnutí. Po naléhání Pirátů předložil Babiš tento zákon jako vládní návrh ve vykastrované podobě, aby se nevztahoval na dozorčí rady ST 220.


Další zdroje: