AUTOR ČLÁNKU:
ČESKÁ PIRÁTSKÁ STRANA

Předáváme vládě návrh nazavedení korespondenční volby, aby nikdo nemohl být vyřazen zpodzimních voleb kvůli případné karanténě. Vláda totiž hrozí, že jedincům vkaranténě nedovolí hlasovat, což považujeme zanaprosto nepřijatelné. Zároveň jsme ministra Hamáčka vyzvali kzajištění bezpečnosti uvolebních komisí.

Předáváme vládě návrh na zavedení korespondenční volby, aby nikdo nemohl být vyřazen z podzimních voleb kvůli případné karanténě. Vláda totiž hrozí, že jedincům v karanténě nedovolí hlasovat, což považujeme za naprosto nepřijatelné. Zároveň jsme ministra Hamáčka vyzvali k zajištění bezpečnosti u volebních komisí.


Ministerstvo musí zajistit ochranné zdravotní pomůcky, dezinfekci, školení pro členy komisí a rozestupy mezi lidmi. Konkrétní znění musí ale dodat a předložit vláda. Rádi jí s tím pomůžeme, neboť jsme se podíleli na návrhu na korespondenční volby evropské i prezidentské, který vládní koalice odmítá zařadit na projednání již rok. Přesto, že korespondenční volbu má vláda ve svém programovém prohlášení. Česko tak patří k několika málo zemím v Evropě, které distanční volbu v žádné formě neumožňují.


Pirátský návrh by umožnil distanční hlasování všem Čechům s volebním právem a trvalým bydlištěm v daném volebním obvodu. Počítáme s tím, že by byla pro každý obvod zřízena speciální volební komise pro sečtení korespondenčních hlasů. Ta by samozřejmě byla vybavena ochrannými pomůckami, jasnými instrukcemi a školením. Hlasovat na dálku by pak mohli všichni občané, odepření tohoto práva z důvodu ochrany zdraví by nastalo pouze v nejzávažnějších případech.