Praha/Brusel, 26. října 2020 – Server Politico.eu zveřejnil uniklé dokumenty, podle nichž Evropská komise zvažuje prolomení šifrování komunikace mezi uživateli, tzv. end-to-end encryption. Počítače a telefony by tak podle textu musely mít zadní vrátka, kterými by platformy mohly kontrolovat obsah komunikace. Samotná existence zadních vrátek by však mohla znamenat výrazné ohrožení bezpečnosti, soukromí a svobod uživatelů. Piráti před tímto postupem varují a vyzývají k boji za zachování bezpečnosti a soukromí v on-line prostoru.

„Právo šifrovat je ve 21. století naprosto klíčové, z dlouhodobého hlediska si jej umím představit zdůrazněné i v Ústavě ČR. Komise sice argumentuje bojem proti on-line kriminalitě. Ten však s sebou nesmí stáhnout i drtivou většinu poctivých uživatelů, kterým záleží na soukromí a bezpečnosti. Jakmile jednou vytvoříte zadní vrátka, každá komunikace se stává napadnutelnou hackery nebo kýmkoliv, kdo k ní získá přístup. Systémy buď bezpečné jsou, nebo nejsou. Žádné “bezpečné s výjimkou” v kryptografii neexistuje,” upřesnil problematičnost návrhu pirátský poslanec a odborník na IT Ondřej Profant.

„Zadní vrátka v šifrované komunikaci mezi uživateli by ohrozila nejen aktivisty nebo investigativní novináře, ale prakticky všechny občany. Aniž si to uvědomujeme, šifrování používáme denně k zabezpečení naší komunikace. Filtry mapující její obsah mezi uživateli zneužívá například komunistická Čína na platformě WeChat. Díky tomu se jí daří monitorovat politicky nepohodlné konverzace a trestat odpůrce režimu. Není proto možné prolomit šifrování a zároveň se tvářit, že je soukromí lidí zachováno,” dodává pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Model zadních vrátek je obrovskou hrozbou pro otevřené technologie, neboli Open Source. Zadní vrátka totiž ze své podstaty nemá uživatel pod kontrolou, a tak mohou existovat pouze za použití proprietárních řešení, které mají uzavřený zdrojový kód. Ta jsou netransparentní a uživatel nemá přehled o nakládání s jeho daty. Tím se koneckonců netají ani dokument uniklý z Komise. Znemožnění použití otevřených technologií by nejen zásadně omezilo svobodu uživatelů, ale i zpomalilo a prodražilo inovace,” zmínil Kolaja.

Na riziko šmírování ze strany státu i možnost úniku dat ke třetím stranám upozorňují Piráti již od svého vzniku. Po vstupu Pirátů do Poslanecké sněmovny tak logicky pokračovali v hájení práva na soukromí v prostředí on-line. V loňském roce Piráti například navrhli patnáct změn v rámci novely o Vojenském zpravodajství. Kromě technických upřesnění Piráti žádali i lepší kontrolu Vojenského zpravodajství Parlamentem prostřednictvím komise a také případné náhrady škod vzniklé provozem sondovacího zařízení určeného ke sledování uživatelů.

--