„Úsporný balíček a důchodová reforma budou mít dopady na všechny občany. Politici, soudci a manažeři státem provázaných firem mají být solidární a na úsporách se podílet také. Náš návrh je, aby od 1. července došlo ke snížení platů poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů o čtyři procenta. O stejnou část by měly klesnout mzdy vrcholových manažerů státních podniků nebo státem ovládaných firem, protože v současné době má například generální manažer ČEZ větší příjem než premiér České republiky. Chceme proto, aby odměny zmiňovaného managementu byly právě na výši platu premiéra zastropovány,“ uvedl Michálek.

Podle Pirátů by mohly být změny v platech a mzdách součástí vládního konsolidačního balíčku, kde budou další klíčové reformní balíky zahrnující úspory, daňové změny a důchodovou reformu. Jde o symbol, kterým vyzývají k solidaritě ve společnosti.

„Ministři nesou největší odpovědnost a mají nyní nižší platy než třeba vysoce postavení soudci. Nechceme tuto nerovnost dále prohlubovat. U soudců samotných pak navrhujeme pouze to, aby se jim o čtyři procentní body snížil budoucí růst platů,“ dodal Michálek a poukázal na fakt, že už dnes mají soudní funkcionáři slušné platy, zatímco na důstojnou mzdu pro justiční personál stát peníze nemá.

„Odhadujeme, že námi navrhované snížení platů přinese státnímu rozpočtu 500 milionů korun ročně,“ uzavřel Michálek.