Poslanecká sněmovna aktuálně projednává zákon o státním zastupitelství, do vlády míří novela zákona o lobbingu. „Příští týden konečně schválíme záruky nezávislosti pro veřejné žalobce, aby nestranně vyšetřovali korupci a hospodářskou kriminalitu. Za 14 dní vláda předloží regulaci lobbování a pracujeme na záměru zefektivnit veřejné zakázky a činnost ÚOHS,“ upřesnil Michálek s tím, že Piráti již v minulosti představili vlastní balíček protikorupčních zákonů. Podařilo se jim také prosadit například lepší kontrolu nad sportovními dotacemi, větší vymahatelnost pravidel, která omezují u politiků střet zájmů, lepší ochranu oznamovatelů korupce nebo odstřižení odsouzených a neodpovědných firem od veřejných zakázek.

„Kvůli korupci každý rok přichází Česko o stovky miliard, které by se daly využít na podporu lidí a rozvoj země. Proti tomu musíme dál bojovat a nastavit přísné pojistky, abychom prostor ke šmelinám, krádežím a odsávání peněz neznámo kam omezili na minimum. Osobně bych byl rád, kdyby kroky vlády byly ještě rychlejší, ale aspoň jdou správným směrem,“ uzavřel Michálek.

Posun v protikorupčních zákonech z pirátského balíčku

OMEZENÍ STŘETU ZÁJMŮ
Navzdory obstrukcím opozice Poslanecká sněmovna schválila zákon proti střetu zájmů.

OCHRANA LIDÍ, KTEŘÍ ZACHRÁNÍ ŽIVOTY ČI VEŘEJNÉ PENÍZE
Sněmovnou také s podporou Pirátů prošel zákon na ochranu občanů, kteří zachrání lidské životy nebo miliardy z veřejných peněz tím, že upozorní na podvody a korupci. V minulosti museli tito lidé a jejich rodiny často čelit výhrůžkám, šikaně či vyhazovům z práce.

FÉROVÉ A TRANSPARENTNÍ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY
Ivan Bartoš prosadil novelu zákona o veřejných zakázkách.

VYŠŠÍ NEZÁVISLOST STÁTNÍCH ZÁSTUPCŮ
Pirátům se do připravované novely o státním zastupitelství podařilo prosadit zpřísnění podmínek pro odvolání nejvyššího státního zástupce a posílit tak jeho nezávislost na politicích. Jde o jeden z klíčových závazků programového prohlášení vlády a koaliční smlouvy. Tento zákon je před závěrečným hlasováním, které proběhne nejspíše příští týden

ZÁKON O LOBBINGU

Zákon o lobbování bude pravděpodobně šestý protikorupční zákon, který se Pirátům v tomto období podaří prosadit. V těchto dnech vrcholí vyjednávání o finální podobě zákona, do dvou týdnů by měl být projednán vládou.