„Zákon týkající se fungování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání hovoří jasně o tom, že její členové nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch. Dále tento zákon uvádí, že člen Rady nesmí ohrozit důvěru v nezávislost a nestrannost Rady. Je evidentní, že pan Köppl, který i veřejně v prezidentské kampani vystupoval jako člen marketingového týmu Andreje Babiše, tento zákon porušoval. Jeho odvolání jsme proto dlouhodobě prosazovali a jsem ráda, že se to konečně podařilo,“ uvedla Olga Richterová.

Analytický tým Pirátů v minulosti podrobně zmapoval aktivity Daniela Köppla s výsledkem, že zákon byl porušen, a tuto možnost připustil rovněž Legislativní odbor a Volební výbor Poslanecké sněmovny. Hnutí ANO však v minulosti několikrát zabránilo projednání bodu o odvolání Daniela Köppla obstrukcemi.

„Daniel Köppl působí mimo jiné také jako poradce 1. místopředsedy ANO Karla Havlíčka a v minulosti obdržel od ANO peníze z jejich volebního účtu k senátní kampani. Jeho střet zájmů byl tedy jasně viditelný a dohledatelný a mrzí mě, že poslanci a poslankyně hnutí ANO jeho odvolání tak dlouho bránili. O nezávislost veřejnoprávních médií jim zřejmě nikdy nešlo a jde jen o jejich další z nekonečné řady planých slibů občanům. A samozřejmě: každý si může vybrat, zda působit v PR jedné strany, nebo jako nezávislý radní. Jen není možné chtít obojí zároveň ,“ doplnila Richterová.

Do Vysílací rady byl Daniel Köppl, někdejší tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví nebo manažer vydavatelství Empresa Media, pod které spadá i Televize Barrandov, zvolen Sněmovnou na návrh hnutí ANO v červenci 2021.