Štrasburk, 15. 12. 2021 - Europoslanci dnes schvalují změny pravidel na digitálních trzích, které zásadně ovlivní technologické giganty i koncové uživatele. Nově budou muset dominantní platformy například poskytovat své rozhraní i menším firmám, díky čemuž se má na digitální trhy vrátit konkurence. Podle stínového zpravodaje návrhu Marcela Kolaji /Piráti/ vznikne tak pro uživatele například možnost komunikovat napříč sociálními sítěmi. Akt o digitálních trzích přináší i řadu dalších pravidel, která podpoří inovace a ochrání spotřebitele.

„Digitální obři prokazatelně porušují pravidla hospodářské soutěže. Často proto vídáme v titulcích zmínky o miliardových pokutách pro technologické giganty. Řešit tato porušení pravidel případ od případu je ale neefektivní a pro podpoření konkurenčního prostředí na trhu neúčinné. Akt o digitálních trzích proto nastavuje pravidla, která tento problém řeší komplexně,“ vysvětluje pirátský místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Pro Evropu je to skutečně významný krok. Můžeme očekávat, že pravidla pro evropský trh budou ovlivňovat digitální trhy i celosvětově, podobně jako se tomu stalo například u pravidel pro ochranu osobních údajů. Parlament dnes navíc světu vyslal důležitou zprávu. A to, že ochrana uživatelů, jejich soukromí a právo na férové konkurenční prostředí stojí v samotném centru těchto pravidel,“ uzavírá Kolaja.

Po dnešním schválení pozice Evropského parlamentu na plénu se projednávání přesune do trojstranného vyjednávání s Radou Evropské unie a Komisí. Marcel Kolaja se jako stínový zpravodaj Aktu o digitálních trzích bude těchto trialogů aktivně účastnit. Nová pravidla by měla začít platit zhruba za jeden až dva roky.