Brusel, 20. září 2023 - V přepočtu minimálně 1,5 miliard korun ročně (asi 65 mil. euro) by mohla získat Česká republika zpět na daních, pokud by zamezila odvádění peněz do daňových rájů. Ukázala to dnes zveřejněná studie politické skupiny Greens/EFA, jejíž součástí jsou čeští Piráti. Na úrovni Evropské unie by pak opatření přinesla v přepočtu více než 1,4 bilionu korun (59,5 mld. euro) ročně.

Piráti boj proti daňovým rájům dlouhodobě podporují. Peníze vybrané navíc by pak mohly skončit nejen v českém podfinancovaném školství, ale také by mohly pomoci umořit stále se zvyšující státní dluh.

V tuhle chvíli státy neznají celkový rozsah majetku svých obyvatel ani firem, které v nich podnikají. To je problém. Proto je prvním krokem zvýšení transparentnosti. Už nemůžeme dál jenom přihlížet tomu, jak nejenom digitální giganti, ale i různí korupčníci či oligarchové skrývají svůj majetek v daňových rájích. Společnosti v nich neplatí daň z příjmu či zde zakrývají své skutečné vlastníky. Dalším krokem je odstřihnutí těchto společností od financování z veřejných zakázek,“ říká pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Zmiňovaná studie je k dispozici níže.

Stáhnout soubor: GreensEFA_Tax the Rich from Slogan to Reality
Stáhnout