Europoslankyně Markéta Gregorová se rozhodla využít svátek sv. Valentýna, ale i současné kauzy, k osvětě v oblasti sexuálního a genderově podmíněného násilí. Vyzvala k podpoře organizací, které se tématy zabývají, a začala rozdávat kondomy s odkazem na provokativní transparent, s nápisem „Určené ke konsenzuálnímu sexu“.

„Dnes je den svatého Valentýna. Také začíná soud s Dominikem Ferim kvůli obvinění ze znásilnění. A za týden se bude konat pochod organizace Konsent s názvem ‘Chce to souhlas: Happening za nápravu definice znásilnění’. Dalo by se tedy říci, že tento valentýnský týden bude symbolicky láska projevována, ale i chráněna," říká Markéta Gregorová. A sama se rozhodla aktivně zapojit.

Okolo tohoto tématu se mi již podařilo vyvolat rozruch. Před dvěma lety si získal pozornost provokativní transparent na pochodu za redefinici znásilnění. Rozhodla jsem se, že tuto pozornost v tento symbolický den využiji k něčemu pozitivnímu. Vyzývám tedy veřejnost k podpoře organizací, jako je Konsent, které se tématem konsensuálního sexu a redefinice znásilnění dlouhodobě zabývají. A při té příležitosti nabízím svůj růžový kondom každému, kdo organizace finančně podpoří minimální částkou 100 Kč,“ vyzývá Gregorová.

„Na kondom jsme natiskli pelíškovský výraz, který tehdy vyvolal takový poprask, ale také upozornění, že kondom je určen pouze k sexu, k němuž vám někdo dal souhlas. Beru to s nadsázkou a chci to hlavně využít na pomoc důležité věci,“ dodává k záměru Gregorová.

Gregorova_valentyn2