Praha, 10. listopadu 2022 – Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v úterý odeslal dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi s žádostí o prominutí nebo snížení trestu pro manžele Kordysovy. Polský pár dostal minulý měsíc trest 8 let vězení za to, že na šamanských ceremoniích nabízel psychedelický nápoj ayahuasca. Michálek poukazuje i na to, že za celou dobu provozování činnosti nepřišel nikdo k újmě a uložený trest vůbec neodpovídá společenskému nebezpečí.

„Považuji trest 8 let vězení za provozování této činnosti, kterou nikomu neublížili, za zcela nepřiměřený. V zemi, kde korupčníci odcházejí od soudu v lepším případě s pokutou a pachatelé znásilnění často vyváznou s podmínkou, je tato nespravedlnost do očí bijící,“ uvádí v žádosti Michálek.

Rituály s psychotropním nápojem ayahuasca provozovali manželé mezi lety 2015 až 2020. Svým klientům podle soudu nabízeli nápoj s obsahem halucinogenní látky DMT. Její zařazení na seznam psychotropních látek je podle odborníků sporné. Součástí osmiletého trestu je vyhoštění z ČR na neurčito. Tématu se Michálek věnoval i v nejnovějším díle jeho pořadu Reflektor.