Praha, 3. září 2021 – Respekt jsem si u starších vydobyl politickou prací. To říká v novém podcastu kampaně „Politika je pro všechny“ teprve 26letý starosta České Kamenice Jan Papajanovský. Europoslankyně Markéta Gregorová /Piráti/ ho vyzpovídala v rámci unikátní série podcastů stejnojmenné kampaně.

Ještě než se stal ve 23 letech nejmladším českým starostou, zakládal už jako student Českou středoškolskou unii, byl v opozici čtyři roky v kamenickém zastupitelstvu, stihl i krátkou učitelskou praxi na základní i střední škole, práci pro celkem tři ministry financí - a dokončuje studium práv. Jak se to dá stíhat? Měl v mladém věku problém získat si důvěru občanů? A chtějí Češi po politicích, aby byli supermani?

“Naše obec má něco přes pět tisíc obyvatel. Myslím, že se nám podařilo místní víc zapojit do politiky. Byli jsme první, kdo zkusil regulérní volební kampaň. A teď pořádáme pravidelné měsíční čtvrtky u kávy, kde sdílíme a diskutujeme podněty, a místní si na to zvykli a chodí. A je vidět, že i lidé, kteří třeba věcně nepodporují naši politiku, tak tuhle otevřenost radnice oceňují a zapojují se,” popisuje starosta České Kamenice.

“Občanku jsem často učil tak, že jsme si se studenty přečetli článek o tom, co se zrovna stalo v politice, a pak jsme o tom hodinu diskutovali a já jsem jim na tom vysvětloval, jaké má kdo pravomoce, procesy atd. Ukazoval jsem jim na tom, že zajímat se o politiku je normální,” dodává.

Kampaní Politika je pro všechny se snaží europoslankyně Markéta Gregorová přitáhnout do politiky nové osobnosti, které nepatří do tradičních politických škatulek. Iniciativa financována z prostředků evropské frakce Greens/EFA. Oficiální web najdete na politikaprovsechny.eu a kampaň můžete sledovat na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram.