Jsem fanoušek digitalizace a držím Ivanu Bartošovi palce, aby tenhle ambiciózní projekt dotáhl. Jakmile bude digitalizace, budeme moci centrálně hlídat, kde se protahuje vyřízení stavebního povolení nad 60 dnů. A taky nebude možné manipulovat s pořadím spisů.

Babišovci a jejich média vypráví klamavý příběh o tom, jak se žádné stavební úřady vůbec nehlásí do nových systémů stavební správy. Jak ukazují data, opozice jenom hází jedy, aby pošpinili dobré výsledky Pirátů ve věcech, které sami nezvládli. A poškozují tak i pověst stavebních úřadů.

Vyžádal jsem si totiž od Ivana Bartoše data, abych se podíval, které stavební úřady se už do systému přihlásily a zjistil jsem, že naše slavná opozice opět lhala a nejspíš se radila jen s šéfy úřadů, kteří to neberou úplně vážně. Pojďme se podívat na fakta:

Od poslední aktualizace, která proběhla před týdnem, se do systému přihlásila většina stavebních úřadů (55 %). Přihlásilo se také všech 14 krajských úřadů, které mají na starosti odvolací řízení. Velmi svědomitě se chystají v Praze, kde se do systému přihlásili úředníci ze všech stavebních úřadů. Na opačném konci statistiky se mírně vymyká Karlovarský kraj, ale je možné, že tam se úředníci se systémem seznámili už dříve v předchozích verzích, o čemž bohužel statistická data nemáme.

Instruktážní videa k práci s novým systémem jsou dostupná i na webu:

https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/digitalizace-stavebniho-rizeni-v-cr/vzdelavani/instruktazni-videa

https://mmr.gov.cz/cs/ministerstvo/stavebni-pravo/digitalizace-stavebniho-rizeni-v-cr/vzdelavani/webinare

S tím, v jakém stavu předala digitalizaci stavebního řízení ministryně Dostálová, je tohle hotový zázrak. Ještě v roce 2021 pracovala na celém projektu jedna zaměstnankyně. A poradenství na zakázku za 1,9 miliardy dala ministryně Dostálová bez výběrového řízení na starosti člověku zapletenému do kauzy Dozimetr. Díky Ivanu Bartošovi se podařilo náklady snížit na zlomek ceny. Možná nás teď čeká pár startovacích problémů, ale věřím, že lepší službu občané ocení.