Europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja kritizuje Evropskou komisi za zásahy do soukromí občanů. “Komise chce zavést plošné sledování soukromých zpráv poslaných přes Internet. Do toho policejní složky včetně té české využívají umělou inteligenci na identifikaci lidí z kamerových záznamů nebo fotografií. Řada evropských vlád navíc zneužila špehovací software na sledování opozičních politiků a novinářů. To vše bez většího zájmu veřejnosti. Jde přitom o velkou hrozbu. Chci proto slyšet, zda Evropská komise konečně vezme v potaz zájem lidí a jasně se postaví proti šmírování nás všech,” říká Kolaja, který se soukromí na Internetu věnuje dlouhodobě. 

Europoslankyně Markéta Gregorová upozorňuje na zřejmý vzestup ultrakonzervativců, populistů a extremistů. “Mám z toho pochopitelně velkou obavu. Od předsedkyně mě tedy zajímá, proč stále není hotový balíček na ochranu demokracie, který má být jedním z nástrojů ochrany pro volby? Zejména před evropskými volbami budeme čelit manipulaci, ať již skrze dezinformace, cizí vměšování nebo útoky na naše demokratické struktury, a jsme zoufale nepřipraveni,” soudí Gregorová, která se cizímu vměšování a dezinformacím věnovala ve speciálním výboru INGE.

Gregorová se také podílela na zákoně o čipech a chce vidět jeho výsledky. “Když se domlouvají investice do výroby čipů z Taiwanu do Evropy, je schopno továrny zainvestovat pouze Německo. S tímto si měl zákon o čipech poradit, ráda bych tedy od Ursuly von der Leyen slyšela vizi o funkční implementaci. Covid a válka na Ukrajině nás přece přesvědčili o tom, že mikročipy jsou pro Evropu strategickou surovinou. Bez nich se hroutí trh s elektrotechnikou i auty,” dodává Gregorová.

Europoslanec Mikuláš Peksa vidí jako jeden z hlavních úkolů energetickou bezpečnost a nezávislost Evropské unie. „V kontextu pokračující ruské agrese považuji za naprostou prioritu evropskou nezávislost na fosilních palivech. Chci vědět, jaký posun jsme jako Evropa udělali a jaký je další plán. Pokud schválíme sankce směrem k Putinovi, který sem ale ve výsledku posílá ropu skrz třetí země, je to k ničemu. Tudíž cíl je jasný: zbavit se kompletně závislosti na fosilních palivech,“ říká Peksa, který se odklonu od fosilních zdrojů věnuje v rámci výboru pro energetiku (ITRE).