Brusel, 16. května 2022 – Europoslanci výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů dnes schválili konečnou podobu aktu o digitálních trzích (DMA). Cílem projednávané legislativy je zkrotit technologické obry a nastavit pro ně jasná pravidla, aby se na digitální trhy navrátilo konkurenční prostředí. Piráti vítají především povinnost pro interoperabilitu komunikačních platforem. Díky ní budou mít uživatelé možnost komunikovat napříč platformami.

„Jsem moc rád, že se mi podařilo vybojovat, aby digitální giganti povinně umožnili interoperabilitu s jejich chatovacími platformami. Díky této podmínce se s nimi budou moci propojit služby jako Matrix nebo Signal. Pak byste mohli posílat zprávy např. mezi Facebook Messengerem nebo WhatsAppem a dalšími platformami, které možnost interoperability využijí, a to bez narušení šifrované komunikace,“ říká europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který na legislativě pracoval jako stínový zpravodaj.

„Jedná se opravdu o revoluční změnu, která pomůže narovnat konkurenční prostředí na digitálních trzích a přinese uživatelům možnost volby. Uživatelé už nebudou nuceni zakládat si účet na každé platformě, jenom aby zůstali v kontaktu se svými přáteli. Bude jim stačit pouze jeden účet, který si vyberou podle vlastních preferencí,“ doplňuje Kolaja, podle kterého nová pravidla také podpoří inovace a lépe ochrání spotřebitele.

Finální znění návrhu ještě musí schválit europoslanci na plénu Evropského parlamentu. Akt o digitálních trzích je společně s aktem o digitálních službách součástí Evropské digitální strategie.