Výrobky by nově mohli zakoupit pouze lidé starší 18 let, prodávat je budou moci jen registrované firmy za pevně daných podmínek. Prodejci budou mimo jiné povinni uvádět účinky i doporučené dávkování. Na podobné produkty také nebude povolena reklama.

„Neregulovaný prodej psychoaktivních látek, jako je kratom či některé konopné produkty, je jednoznačně problém. Obzvlášť v případě, kdy jsou obdobné produkty dostupné i dětem třeba v automatech či na internetu. U daných látek za současných podmínek navíc není uvedeno doporučené dávkování, varování před kombinací s jinými látkami ani garantovaná kvalita. Dávno se ukázalo, že prohibice není řešením, produkty se pak jen přesunou na nelegální trh. Proto jsme za Piráty vytvořili ve spolupráci s týmem národního protidrogového koordinátora návrh regulace psychomodulačních látek. Ten zajistí lepší ochranu veřejného zdraví a pomůže také spotřebitelům. Jsem ráda, že návrh podpořila i vláda,” sdělila poslankyně Klára Kocmanová, která je jednou z předkladatelek poslanecké novely.

„Nejde ale jen o tyto již známé látky. Díky návrhu bude stát schopný rychle reagovat i na jakékoliv nové psychoaktivní látky, které by se snad v budoucnu objevily na trhu a hrozilo by jejich nekontrolované šíření,” uvedla členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vedoucí meziresortního týmu Pirátů Návykové chování Jana Michailidu.

„Připravovaná regulace rovněž zahrnuje rozšíření definice návykových látek, což umožní trestně postihovat neoprávněnou výrobu, distribuci a obchod s psychomodulačními látkami. I to může zvýšit odpovědnost prodejců a snížit možná rizika, doplnila Michailidu.