Mnoho globálních firem podnikajících v Česku zejména v oblasti digitální ekonomiky roky odvádí do rozpočtu pouze zlomek daní. Změnu v přístupu těchto obřích firem započala před několika lety jednání korporací a členských zemí Organizace pro rozvoj a spolupráci (OECD). Na jejich základě byl přijat kompromis v rámci Evropská unie. „Dohodu o spravedlivé globální dani pro velké korporace typu Google či Amazon se podařilo vyjednat během českého předsednictví v Radě Evropské unie,” upřesnil Jakub Michálek.

Zákon se dotkne všech korporací s ročním obratem nad 750 milionů eur, ať už sídlí v jakékoliv zemi OECD. „Část jejich zisku se bude zároveň následně přerozdělovat mezi státy, kde dané korporáty prodávají své služby, tedy i do Česka,” řekl Jakub Michálek. Některé firmy se dosud zdanění vyhýbaly, například skrze unijní země s nízkým zdaněním korporací, mezi které patří i Irsko, Kypr či Lucembursko.

Dohlížet na výběr daní velkých korporací bude v Česku Specializovaný finanční úřad pod Ministerstvem financí České republiky. Novela také vůči pobočkám zahraničních korporací zavádí takzvanou reportovací povinnost. Podle odhadu pirátského náměstka ministra financí Jiřího Valenty přinese nový zákon do státního rozpočtu dvě až tři miliardy korun ročně. Novou legislativu schválila Sněmovna ve zkráceném jednání. Zákon nyní půjde k posouzení do Senátu. Platit má od začátku příštího roku.