Dle oficiálních statistik vzrostla hodnota exportu z Moldavska do Evropské unie z 1,8 miliardy eur v roce 2021 na 2,6 miliardy v roce 2022. Naopak export do Ruska výrazně poklesl, a to především s začátkem ruské invaze na Ukrajinu. „Před ruskou agresivní válkou proti Ukrajině byl moldavský export závislý hlavně na ruských trzích a byl odkázán na ukrajinské tranzitní trasy a infrastrukturu. Kvůli přetrvávajícím okolnostem je pro Moldavsko prodej produktů za hranicemi velkou výzvou,” vysvětluje Gregorová. 

Téměř totožné uvolnění obchodu prošlo Evropským parlamentem začátkem května 2023 pro Ukrajinu. V tomto konkrétním případě si však členské státy vyjednaly výjimky a přísnější podmínky importu v návaznosti na ukrajinské obilí. „Pevně doufám, že různí národovci a protekcionisté v Evropě nezačnou výjimky vyžadovat i vůči malému trhu Moldavska. Bohužel jsem již takové hlasy slyšela kvůli moldavským jablkům z úst polských kolegů z PiS, kteří na tom pouze sbírají populistické body,” říká Gregorová. „Stávající nařízení umožnilo Moldavsku přesměrovat část svého obchodu přes EU do zbytku světa, prohloubit své vztahy s EU a stabilizovat své hospodářství. Vzhledem k tomu, že země neprojevuje nic jiného než solidaritu podporou ukrajinských uprchlíků a uvalením většiny sankcí EU proti Rusku, je nyní řada na nás, abychom byli solidární a podpořili jeho ekonomiku. Věřím, že obnovené opatření pomůže zemi v její evropské cestě,” doplňuje Gregorová.

Pirátská europoslankyně Gregorová se v únoru tohoto roku zúčastnila oficiální parlamentní cesty do Moldavska. V rámci mise se setkala s předními představiteli Moldavska včetně prezidentky, ministrů, ale také s lídryní běloruské opozice. Stěžejní témata dialogu se týkala právě budoucnosti a bezpečnosti regionu po ruské agresivní válce.