Podle odborníků jsou nejohroženější děti ve věku 3-6 let a dívky mezi 12 a 15. Ve čtyřech z pěti případů je pachatelem osoba, kterou dítě zná a věří jí. Upozorňuje na to například web beztrestu.cz. “Většina pachatelů trestného činu sexuálního zneužívání dětí pochází z tzv. kruhu důvěry. To může být například někdo z rodiny, přátel, nebo třeba vedoucí na táboře. Plošná kontrola veškeré komunikace on-line a cloudových úložišť, a to bez ohledu na to zda jste podezřelí, zcela jasně nemůže tuto situaci řešit ani jí předcházet. Řešení Evropské komise je v tomto ohledu naprosto zcestné,” říká pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který na návrhu pracuje z pozice stínového zpravodaje ve výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT). 

Primárně bychom se měli soustředit na prevenci a dostatečně adekvátní tresty. Alarmující je, že 86 % pachatelů sexuálního zneužití nezletilých odchází od soudu s podmínkou,” doplňuje Kolaja. České zákony totiž v řadě případů umožňují situaci při sexuálním zneužití dětí vyložit tak, že dítě sexuální aktivity s dospělým provozuje dobrovolně, a pak se nejedná o znásilnění. „Je nejvyšší čas, abychom se dočkali skutečně efektivní změny české i evropské legislativy, ovšem skutečně ne zavedením plošného šmírování, jak navrhuje Evropská komise,” shrnuje Kolaja. Podle něj je nezbytnou součástí ochrany dětí na Internetu zlepšení informovanosti. Je třeba, aby se děti uměly chovat na Internetu bezpečně, aby ideálně k žádnému zneužití vůbec nedošlo. Dětí také musí vědět, na koho se v případě potíží mohou obrátit.

Další tipy se lidé dozví na novém webu OchranujNespehuj.eu, který Kolaja v souvislosti s novým nařízením spustil letos v lednu.