„Jsem rád, že si Belgie stanovila ambiciózní priority. Ať už to je podpora naší konkurenceschopnosti nebo ochrana právního státu, jde o témata klíčová pro budoucnost Evropy. Kromě priorit je ale důležité i to, nakolik se belgickému předsednictví podaří skutečně dosáhnout toho, co si předsevzalo. Bude totiž takové "půlené". Druhou jeho část výrazně ovlivní volby do Evropského parlamentu, a tak je nutné, aby začalo co nejvíc zostra. Belgie ví, že hraje o čas, čekám, že podle toho to bude taky vypadat. Po volbách navíc přebere štafetu na půl roku Maďarsko pod vedením Viktora Orbána. A to může znamenat dalších šest měsíců chaosu a nemožnosti konstruktivně jednat,“ říká europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Europoslankyně Markéta Gregorová zase vyzdvihuje téma digitální bezpečnosti. „Budu sledovat, zda se Belgii podaří posouvat legislativu a vůbec dostávat do popředí téma odolnosti našeho digitálního ekosystému. Budu ráda, když se v tomto období podaří dále racionalizovat debatu o bezpečnosti, která není jen otázkou migrace, ale především řady hybridních hrozeb. Velkou výzvou mezi bezpečnostními prioritami belgického předsednictví bude i případný rozvoj evropské strategie obranného průmyslu, což je otázka, která nabývá na důležitosti nejen v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině, ale právě také v naší schopnosti odolávat digitálním útokům a neustrnout jako aktér technologického závodu,“ připomíná Gregorová.

Pro europoslance a předsedu Evropské pirátské strany Mikuláše Peksu je stěžejní téma obrany právního státu, demokracie a jednoty. To belgické předsednictví má hned jako svoji první ze šesti priorit. „Rád bych, aby Belgie v čele EU velmi důsledně vymáhala dodržování právního státu v Evropě. Za nedlouho převezme evropské žezlo Orbán a je potřeba na to Unii připravit. Máme jen pár měsíců na to, abychom posílili ochranu demokracie a evropských prostředků před maďarským autoritářem. Rozhodně by bylo potřeba dotáhnout reformu hlasování v EU, abychom díky zrušení práva veta nebyli tak jednoduše vydíratelní,“ dodává Peksa.