Naším cílem je zvýšit produkční kapacity výroby munice v Evropě. Spotřeba munice na Ukrajině je obrovská a my musíme zajistit, aby jí Ukrajina měla dostatek. Máme tedy v plánu poskytnout granty na nákup munice, rozšířit výrobní kapacity po Evropě a použít další nástroje a pobídky. Ve všech ohledech bude nutná úzká evropská spolupráce a kvalitní infrastruktura,“ vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

„Jsem ráda, že se podařilo vyjednat taková pravidla, která také zjednoduší některé předpisy. Díky tomu se zajistí, aby se stávající omezené výrobní kapacity využily ve prospěch Ukrajiny. Vojenská pomoc Ukrajině je nezbytná pro zajištění její suverenity, integrity a bezpečnosti. Společně se spojenci se musíme postavit proti agresi a poskytnout Ukrajině nezbytné prostředky a podporu, kterou potřebuje k ochraně svého lidu a území. Je to nejen v zájmu Ukrajiny, ale také v zájmu naší stability," vysvětluje europoslanykně Markéta Gregorová. 

Je nám jasné, že půjde o velkou částku peněz, které budeme muset investovat do soukromého sektoru. Proto jako Piráti tlačíme na transparentní tok peněz. Musíme vědět, kam peníze půjdou a jak s ním bude naloženo. Pokud chceme pomáhat udržitelně, je potřeba se vyhnout zneužití, zpronevěry a korupci, k čemuž chceme jasná pravidla. Ne ale za cenu zpomalení dodávek, priorita musí být bezpečí Ukrajiny,“ říká Peksa. „Pokud máme zůstat před Ruskem v bezpečí, musíme pomoct Ukrajině. A Ukrajina se nemůže ubránit, pokud nebude mít dost munice. Takhle jednoduché to je,“ dodává Peksa.

Evropská unie se již v minulosti zavázala poskytnout Ukrajině milion kusů munice pro děla. Zároveň EU poskytuje Ukrajině finanční pomoc formou dlouhodobé půjčky v hodnotě miliard eur. Tzv. akt na podporu výroby munice nyní musí schválit ještě členské státy.