Považuji za extrémně důležitou trvající podporu Ukrajiny, ke které se švédské předsednictví dnes zavázalo. Za neméně důležitou však považuji i důraz na dodržování zásad právního státu. Za Piráty budeme bedlivě sledovat, zda tuto prioritu švédské předsednictví dodrží a zda se bude skutečně vymezovat vůči rozpadu právního státu v Maďarsku a Polsku. Je v našem zájmu, aby v postoji k dodržování vlády práva nepolevovala žádná z evropských institucí. Evropské fondy nesmí končit v rukách maďarských oligarchů, jde o peníze nás všech,“ říká europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Jsem ráda, že švédský premiér jako první prioritu předsednictví zmínil odhodlání pokračovat v trendu nastoleném Českou republikou, tedy k jednoznačné podpoře Ukrajiny v boji s ruskou invazí. Jako členku zelené frakce mě těší i druhá priorita, ve které se bude Švédsko coby jeden z klimatických lídrů Evropy snažit promítnout tento svůj vliv do celé EU. Ani válka totiž klimatickou změnu nezastavila, naopak odhalila zranitelnost našich systémů závislých na fosilních zdrojích v rukou autoritářů. Co vnímám naopak jako slabinu je malý důraz na řešení migrace současné i budoucí. To se nám bohužel vrátí jako bumerang,“ komentuje švédské předsednictví Markéta Gregorová.

Europoslanec Mikuláš Peksa podporuje transformaci na udržitelnou ekonomiku, která úspěšně navazuje i na české předsednictví. „Švédské předsednictví se chce v energetice a klimatu soustředit nově víc na investice do inovativních technologií. To považujeme za důležitý a správný krok. Znamená to, že budeme víc diskutovat o jednotlivých efektivních a úsporných řešeních pro domácnosti, přírodu i průmysl a nebude to už jen debata o závazcích kdesi v budoucnu. Je to další posun ke konkrétním změnám,“ doplňuje Peksa.