Ministerstvo financí zjistilo ještě v předchozím volebním období závažné nedostatky ve smlouvách i dotacích NSA. Kromě toho si agentura najímala na svou práci externí dodavatele v rozporu se zákonem. Takové praktiky už nebudou možné. „Česko má historicky vleklý problém s rozdělováním dotací, což potvrdila kontrola provedená už předchozí vládou. Není možné, aby úřad, který hospodaří s miliardami, nepodléhal pravidlům a kontrolám. Tehdy byla jen kontrola sportovních bafuňářů, úplná kontrola systému. Do budoucna chceme spravedlivý systém udělování sportovních dotací, kde správci skládají účty daňovým poplatníkům,” sdělil Michálek.

Za zneužití sportovních dotací bylo již v minulosti odsouzeno několik státních úředníků i činovníků sportovních klubů. „Za Piráty se nám povedlo do návrhu prosadit zpřísnění dosavadní podmínky na trestní bezúhonnost žadatele o finanční podporu,” vysvětlil Jakub Michálek. „Takoví lidé se už k penězům státu na sport nedostanou. Sportovci by se měli sami postarat o to, aby takoví funkcionáři neměli ve svazech vliv.” 

Na novelizaci zákona se napřímo podílel i Arnošt Štěpánek, náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro školství a sport za Piráty. Hrálo se ve stejných dresech, novelizace vznikla za velké shody koaličních partnerů, což není úplně obvyklé,” uvedl Štěpánek. Náměstek za jeden z výrazných přínosů nové úpravy považuje změnu ve struktuře vedení agentury.  Její řízení bude kolektivní, mnohem lépe bude nastaven systém kontroly, to tady výrazně chybělo,” popsal přínosy Štěpánek. Novela nyní půjde k projednání do Senátu.