Ivan Bartoš, předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj, shrnul vývoj ohledně korespondenční volby, o jejímž přijetí se mluví už mnoho let.

„„Návrh předkládají senátoři napříč vládní koalicí a podepsali ho i senátoři zvolení za Piráty – Lukáš Wagenknecht a Adéla Šípová. Usilujeme o co největší zapojení lidí do veřejného dění. Naši krajané v zahraničí, ať už na turisté dovolené nebo studenti, často musí mnohdy cestovat tisíce kilometrů, aby mohli volit. To považujeme v 21. století za přežité. Navíc problém prezenční volby byl těžko řešitelný i během covidového období. Korespondenční volba přitom funguje v EU zcela běžně, v Německu už od 50. let. ČR je jednou z pěti zemí EU, kde korespondenční volba ještě není umožněna. Nejde o žádnou neozkoušenou novinku, ale o osvědčenou metodu. Obavy opozice jsou deklarované naoko a mají zastřít, že se bojí hlasů občanů a chtějí jejich demokratické právo komplikovat.““
─ Ivan Bartoš

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová připomněla bod o odvolání Daniela Köppla, který jakožto člen RRTV porušuje zákon svým působením pro Andreje Babiše a hnutí ANO.

„„Tuto středu by konečně mělo dle Pirátů dojít k odvolání Köppla z RRTV. Jako člen rady má dohlížet na nezávislost a vyváženost vysílání, ale zároveň byl součástí volebního týmu prezidentského kandidáta Andreje Babiše. To přímo odporuje zákonu, který říká, že „členové rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách a hnutích a vystupovat v jejich prospěch“. Chceme také zohlednit to, že člen rady nesmí ohrozit důvěru v nestrannost a nezávislost rady. Pan Köppl přitom působí jako poradce Karla Havlíčka a v minulosti obdržel platbu za činnost v rámci Babišovy prezidentské kampaně. Jeho střet zájmů je tak dohledatelný a zdokumentovaný a my chceme mít jistotu, že členové rady nebudou hájit něčí partikulární zájmy. Doporučení Volebního výboru proto bylo jasné a Piráti podpoří Köpplovo odvolání.““
─ Olga Richterová

Richterová očekává, že v tomto týdnu dojde k posunu i v případě podpory rodin s malými dětmi. Valorizování rodičovského příspěvku je dlouhodobou iniciativou Pirátů již od minulého volebního období.

„Rodičovský příspěvek zamrznul v roce 2020 a jeho reálná hodnota vlivem inflace klesá, ke dnešku z celkové částky 300 tisíc zhruba o 97 tisíc korun. Chceme proto navýšení celkové částky na 350 tisíc korun. Už v předchozím volebním období jsme předložili návrh valorizace, což vládní hnutí ANO tehdy odmítlo. Dnes proto znovu přicházíme s tím, aby se částka rodičovského příspěvku odvíjela od indexu průměrné mzdy. Součástí našich opatření je také zlepšení dostupnosti předškolní péče, proto pracujeme na zjednodušení částečných úvazků i různých forem předškolních zařízení,“ vyjmenovala Richterová.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého Pirátů, představil protikorupční bod, ke kterému načetl pozměňovací návrh.

„„Už zítra nás čeká 3. čtení zákona o tzv. whistleblowerech, tedy ohlašovatelích korupce. Vždy jsme se zastávali lidí, kteří jdou s kůží na trh. Jsme konzistentní a chceme zabránit únikům v řádu desítek miliard a zajistit ochranu lidem, kteří nezákonné jednání nahlašují. Aby takový člověk nečelil hrozbě ztráty zaměstnání, snížení odměn nebo jiným postihům. Bude se rozhodovat o tom, jestli se organizace ve veřejném sektoru budou zabývat anonymními oznámeními, což jsme navrhli a je to mezinárodní protikorupční standard. Víme, že zhruba polovina oznámení jsou anonymní, protože znamenají ohrožení osoby, která se na úřady obrací. Můžeme si vzpomenout na Libora Michálka, pirátského exsenátora, který poukázal na machinace ve Fondu pro životní prostředí, kauzu ROP Severozápad a další, kde k nahlášení korupce došlo. Bude záležet na našich koaličních partnerech, ale i opozici, zda se důležitá protikorupční norma schválí.““
─ Jakub Michálek

Do třetího čtení jde v tomto týdnu i úprava zákona o platech učitelů. Piráti prosazují už od minulého volebního období, aby stát investoval do učitelů a vzdělání. „Předložili jsme návrh na navázání platů na 130 procent průměrné mzdy. Bohužel se nám nepodařilo prosadit navýšení pro všechny pedagogy, ale jde o historicky první garanci růstu platu učitelů v zákoně. Věřím, že tento návrh, který v minulém volebním období zablokovaly hlasy ANO a ČSSD, se nám podaří dotáhnout do úspěšného konce,“ uzavřel tiskovou konferenci Michálek.