Když chce podnikatel přihlásit svou novou firmu k DPH, musí se v dnešní době připravit na nemalé obstrukce ze strany Finanční správy ČR. Reálně se o tom nyní přesvědčili i Piráti. Jejich firma 1. Pirátská s.r.o., která prodává svým příznivcům reklamní předměty v právě probíhající předvolební kampani, totiž stojí před celou řadou absurdních požadavků, kterými úřad podmínil registraci firmy k DPH. Velkou část těchto formalit navíc zavedl Andrej Babiš. Piráti proto úředníkům odeslali 12. července otevřený dopis.

„Teď, po čtyřech letech šikany, Andrej Babiš sní o tom, jak mávnutím proutku vytvoří přívětivé prostředí. Nevím, proč to za ty čtyři roky neudělal. Vždyť všechna ministerstva, která to udělat mohla, kontroluje on,“ uvádí v otevřeném dopise finančnímu úřadu Štěpán Štrébl, volební manažer Pirátů a prokurista pirátské firmy.

Finanční úřad chtěl po 1. Pirátské s.r.o. do 15 dnů doložit řadu formalit a informací, které jiné úřady obdržely již před pár týdny. Například se jedná o informace o sídle subjektu, kterým disponuje Živnostenský úřad, jež by bez tohoto údaje nemohl vydat oprávnění. Piráti museli dále doložit i adresu skladovacích prostor, materiální a personální zdroje i jména obchodních partnerů. Informace v angličtině o dovezeném zboží museli být přeloženy pro finanční úřad do češtiny.

„Anabáze s registrací k daním ilustruje peripetie, kterými si musí malí podnikatelé v Česku projít. Bývalý ministr financí vyhrožuje, uráží novináře a vypráví do veřejnoprávního média o tom, kdo kdy viděl, aby mu stát kontroloval příjmy. A mezitím musí každý, kdo chce podnikat v souladu se zákonem, duplicitně dokazovat i ty největší podrobnosti. Andrej Babiš ve svém snáři teoretizuje o přívětivém prostředí, ale během úřadování firmám pouze rozšířil byrokratické povinnosti,“ dodává lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Realita je bohužel taková, že podnikatele v blízké době čekají i další obstrukce, kterými budou podávání měsíčního přiznání k DPH a kontrolních hlášení.

Pirátská strana nesmyslnou šikanu zastaví. Po úřadech mají obíhat data, nikoliv lidé.

<h3>Odkazy</h3> <h3>Kontakty</h3>
  • Štěpán Štrébl, volební manažer
  • E-mail: stepan.strebl@pirati.cz