Dne 28. března v Myanmaru falešná volební komise spravovaná vojenskou juntou oznámila rozpuštění více než 40 politických stran, včetně největší demokratické strany v zemi NLD (Národní liga pro demokracii) a největší etnické strany SNLD. Namísto nich ohlásila registraci pro-vojenské USDP a spolu s ní skupiny uměle vytvořených stran. Záměr je zřejmý: zinscenovat potěmkinovské volby, které legitimizují vojenskou juntu. Mezi rozpuštěnými stranami jsou i takové, které ve volbách 8. listopadu 2020 získaly hlasy naprosté většiny občanů Myanmaru. Jejich političtí vůdci byli po vojenském převratu pozatýkáni a zůstávají ve vězení.

Jako poslankyně Evropského parlamentu, ale taky jako demokratická politička důrazně odsuzuji jednání vojenské junty a žádám delegaci ASEAN a EU v Myanmaru, aby se na juntu obrátila s požadavkem toto rozhodnutí zvrátit a propustit politické vězně, kterých podle odhadů Asistenčního sdružení politických vězňů zůstává zadržených až 17 460. Zástupci svobodného světa musí rovněž s předstihem odmítnout chystaný volební podvod,“ prohlašuje pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

Vojenská junta v Myanmaru pořádá genocidní útoky proti občanům. Mezi únorem 2021 a lednem 2023 podle BBC spáchala armáda na 600 náletů na vesnice kontrolované demokratickou opozicí, při kterých se ve stále větší míře spoléhá na ruskou a čínskou techniku s devastujícími počty obětí mezi civilním obyvatelstvem. Občané se ovšem statečně brání a armáda tak postupně ztratila kontrolu nad podstatnou částí území (hovoří se až o 50 %, realističtější odhady ukazují k 30 %). Evropská komise již dění v zemi odsoudila, Evropský parlament v únoru uvalil na klíčové postavy myanmarské junty již šestou sadu sankcí.

„Je nutné už nyní hlasitě upozorňovat na bezpráví páchané na obyvatelstvu Myanmaru, na odpírání demokratických práv i na riziko, které v čase voleb hrozí všem, kdo se postaví na odpor proti juntě a jejímu inscenovanému volebnímu divadlu. Demokratické síly Myanmaru se potřebují opřít o podporu demokratů z celého svobodného světa,“ dodává Markéta Gregorová.