Evropská komise minulý týden ohlásila, že přikročila k zákazu sociální sítě TikTok na zařízeních používaných k pracovním věcem, respektive že zařízení, která budou mít aplikace společnosti ByteDance nainstalované, nebudou moci mít přístup do vnitřní sítě Komise a ke komisním pracovním aplikacím. Krátce na to se přidali představitelé Rady EU s podobnou vizí. Europoslankyně za Pirátskou stranu teď v otevřeném dopisu vyzývá ke stejnému kroku i Evropský parlament.

Jsem ráda, že mlčení kolem nebezpečnosti TikToku bylo prolomeno, a to z míst nejvyšších. Pokud umožňujeme používat TikTok na parlamentních zařízeních, vystavujeme citlivé informace riziku a ohrožujeme bezpečnost celé instituce. Čínská vláda již prokázala svou ochotu použít jakékoli prostředky nezbytné k nabourání se do vládních a evropských institucí a neměli bychom ani na okamžik pochybovat, že bude v těchto pokusech pokračovat,“ varuje v úvodu otevřeného dopisu Gregorová.

Od samého zrodu TikTok využívá všech možností sběru dat a přenáší tato data do rukou Čínské komunistické strany – respektive ani nemá na výběr. Toto množství dat získaných ze zařízení a od uživatelů v kombinaci s širokým přístupem k systému prostřednictvím aplikace představují vážnou hrozbu pro kybernetickou bezpečnost,“ pokračuje Pirátka.

Rozhodnutí Komise následuje podobný krok americké státní administrativy. S ohledem na bezpečnostní riziko, které dle odborníků ByteDance představuje, přidávám ve svém otevřeném dopise i návrh na vyškrtnutí lobbistů této firmy z parlamentního registru. Není důvod si any instalovat jejich špionážní software na svá zařízení, ani si je pouštět volně do domu,“ dodává Gregorová.

Soubor: Zde česká verze otevřeného dopisu pro Robertu Metsolu