Praha, 2. dubna 2020 – Pirátský poslanec Lukáš Černohorský podal trestní oznámení na obchodního zástupce Huawei Juraje Pavola v kauze dezinfekce veřejných prostor na Praze 8. Dle informací a nahrávek zveřejněných portálem Seznam Zprávy tato osoba požádala o úplatek pro sebe a radního MČ Praha 8. Došlo k tomu v souvislosti se zakázkou na dezinfekci veřejných prostor. „Považují takové jednání v době pandemie za zrůdnost, a proto je moji občanskou povinností upozornit na všechny dostupné informace v této kauze Vrchní státní zastupitelství v Praze,” komentuje podání oznámení pirátský poslanec Lukáš Černohorský.

Kauza se týká veřejné zakázky na dezinfekci veřejných prostor, o kterou měla zájem MČ Praha 8. Trestní oznámení míří nejenom na obchodního zástupce Huawei Juraje Pavola, ale i další neznámé osoby. Článek totiž popisuje a dokládá pořízenými nahrávkami, že “provize” za zařízení zakázky na dezinfekci prostor městské části či základních škol vyjednával Juraj Pavol nejenom pro sebe, ale rovněž pro radního MČ Prahy 8 Josefa Slobodníka zastupujícího ODS a Svobodné. MČ Praha 8 se následně ve svém vyjádření od aktivit Juraje Pavola distancovala. Nahrávka dále dokládá, že na konci jednání Juraj Pavol doporučil smazání neformální emailové komunikace, aby byly zničené možné důkazy.

„V této kauze mohlo dojít ke spáchání trestného činu podplácení a porušení povinnosti při správě cizího majetku. V době pandemie jsou skutečně rozvolněná pravidla při zadávání veřejných zakázek, čehož ovšem nelze zneužívat k vlastnímu obohacení. Takové jednání je nejenom hrubě nedůstojné, ale patrně i za hranou zákona,” dodává pirátský poslanec z Prahy 8 Ondřej Profant.