Piráti tím naplňují i další krok ze svého ekonomického plánu Republika v pohybu.

„Novela zákona o dětských skupinách je v legislativním procesu už více než rok a jsem ráda, že se to nyní pohnulo. Jde o prokazatelně pozitivní prorodinné opatření, což je pro nás Piráty prioritní. Dětské skupiny mají být doplněk do nabídky slaďování rodinného a pracovního života rodin, jelikož pro řadu rodičů je využití právě služeb dětských skupin možností, jak třeba na částečný úvazek být v kontaktu s profesí,“ okomentovala postoj Pirátů místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová s tím, že rodiče podle ní musí mít k dispozici dostupnou předškolní péči ideálně pro děti od dvou let věku, podle své svobodné volby, čemuž by právě dětské skupiny měly pomoci.

„V rodinné politice je potřeba řadu věcí aktivněji přenést do praxe – podpořit práci z domova, pružné rozvrhování pracovní doby nebo dětské skupiny přímo navázané na konkrétní zaměstnavatele. Novela také odstraňuje bariéry například v podobě limitu 92 hodin, o což roky usiluji. Zavádíme také nový typ dětských skupin – sousedské dětské skupiny –, které jsou podle nás nejsnažší možnost, jak doplnit nabídku péče o děti například v centru velkých měst, kde nejsou prostory pro novou školku, nebo naopak na menších obcích, kde se dlouhodobě školku stavět nevyplatí. Jde o obdobu ze zahraničí známých a osvědčených “tagesmutter”, jejichž provoz má ještě menší nároky než klasická dětská skupina,“ doplnila Richterová, která se rodinné politice věnuje společně s pirátskou náměstkyní ministra práce a sociálních věcí Zuzanou Freitas Lopesovou.

„Zaměstnávání rodičů na rodičovské dovolené, zejména žen s malými dětmi, je nedostatečné, ačkoliv je po něm poptávka od lidí i firem. Chybí zde skutečná svoboda volby a možnosti předškolní péče, které jsou v jiných zemích běžné. V Česku přitom dnes chybí kapacity pro desítky tisíc míst zejména pro menší děti od 1,5 do 3 let věku, v některých obcích a regionech i pro děti starší. A jako Piráti tuhle situaci dlouhodobě řešíme. Například fungování sousedských dětských skupin testuje již nyní Ministerstvo práce a sociálních věcí v pilotním projektu ve spolupráci s krajem Vysočina a naší pirátskou radní Hanou Hajnovou,“ doplnila Zuzana Freitas Lopesová s tím, že zvýšení dostupnosti předškolní péče je výhodné i pro veřejné rozpočty.

„Máme spočítáno, že péče o děti se vždycky vyplatí. Podle propočtů chybí ve státním rozpočtu třeba jen kvůli nevhodnému nastavení systému péče o předškolní děti jen na odvodech a daních až 15 miliard korun ročně. Novelizací se také výrazně sníží tlak na veřejnými institucemi zřízené předškolní ústavy,“ uzavřela Freitas Lopesová.

Výpočet pirátského analytika Tomáše Kopečného dokládající, že podpora péče o děti se státu vždy vyplatí. Předpokládá, že rodič pracuje na částečný úvazek za 25 tisíc korun měsíčně hrubého a dotaci od státu na místo ve školce ve výši 120 tisíc korun na rok.

Výpočet pirátského analytika Tomáše Kopečného dokládající, že podpora péče o děti se státu vždy vyplatí. Předpokládá, že rodič pracuje na částečný úvazek za 25 tisíc korun měsíčně hrubého a dotaci od státu na místo ve školce ve výši 120 tisíc korun na rok.