Praha, 5. listopadu 2018 – Píše se rok 2018 a soudy a státní zastupitelství jsou stále zavaleny haldami papírů. Nemají totiž zavedený elektronický spis a stále jej vedou v papírové podobě. A pokud si spis vyžádají od policie, která jej již vede elektronicky, požadují od policie tisk elektronického spisu. Tuto praxi se snaží změnit poslanec Pirátů Jakub Michálek.

„Nerozumím tomu, proč spisy mezi policií, státním zastupitelstvím a soudem neobíhají v digitální podobě, což je rychlejší a logisticky jednodušší cesta, při které odpadne riziko, že se část často velmi objemných spisů ztratí a navíc je díky elektronickému vedení spisu zajištěn dálkový přístup, a tak ho může studovat více lidí najednou,“

uvedl Michálek. Michálek interpeloval v této věci ministra spravedlnosti, a dokonce i navštívil odbor informatiky na ministerstvu spravedlnosti, aby zjistil důvody, proč soudy a státní zastupitelství stále nemají zavedeny elektronické spisy a jestli se na tom vůbec pracuje.

„Oddělení, které se elektronizací justice zabývá, má pouze několik lidí a touto rychlostí bude justice digitální v roce 2060. Elektronické evidence v justici jsou jako za krále Klacka. Výjimkou je Ústavní soud, který nedávno umožnil advokátům dálkově nahlížet do svých spisů, které u něj mají,“

dodal Michálek, který vede Podvýbor pro digitalizaci justice a eSbírku, na jehož půdě chce problémy spojené s digitalizací justice řešit.

„Jít cestou digitalizace je nezbytné, pokud má justice fungovat efektivněji,“

doplnil Michálek, který zavedení elektronického spisu považuje za jeden z kroků k rychlejšímu soudnímu řízení, což je jedna z programových priorit Pirátů ve Sněmovně.