Praha, 16. září 2022 – Piráti představili další opatření na pomoc rodinám a domácnostem. Vedle zastropování cen energií dnes navrhli trvalé snížení DPH u zeleniny a ovoce z 15 na 10 procent a pravidelné zvyšování rodičovského příspěvku. Česko má nyní nejvyšší DPH na zeleninu a ovoce v regionu, pro některé rodiny jsou zdravé potraviny drahé, obzvláště pro samoživitele. Návrh má proto přesunout zeleninu a ovoce do nižší sazby, podobně jako je tomu v Polsku či Rakousku.

„Nárůst cen energií se promítá i do nárůstu cen potravin. Každá koruna se teď počítá, máme před sebou zimu a máme informace o tom, že může pokračovat zdražování potravin, protože se zdraží jejich skladování. Hrozí likvidace českých pěstitelů ovoce a zeleniny. Máme nejvyšší daň z přidané hodnoty na zeleninu a ovoce v celém regionu. V Polsku je daňová sazba na ovoce a zeleninu 0 %, v Německu 7 % daň, v Rakousku a na Slovensku 10 %, zatímco v České republice máme sazbu 15 %. Naši jezdí nakupovat ovoce, zeleninu a další základní potraviny do Polska. A kvůli tomu, jak se potraviny zdražily, lidé samozřejmě šetří. Proto navrhujeme trvalou slevu na dani z přidané hodnoty ve výši 5 %. Zelenina a ovoce by se tak přeřadily z 15% sazby do 10%. Pro čtyřčlennou rodinu, která měsíčně spotřebuje 60 kg zeleniny a ovoce, by tento návrh znamenal, že si bude moct dovolit koupit cca o 3 kg víc,” sdělil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek s tím, že podle odhadu Ministerstva financí bude tato změna rozpočtově neutrální.

„Zdražování, které očekáváme, bude díky návrhu mírnější. Očekáváme, že řetězce se postaví zodpovědně a promítnou většinu slevy ve prospěch zákazníků a pěstitelů. Proto by také mělo Ministerstvo financí provádět kontrolu marží. Náš návrh je rozpočtově odpovědný a nezadluží stát, protože je spojen s přesunutím přislazovaných nápojů ze snížené do standardní sazby. Jde o tekuté cukry, které způsobují cukrovku, obezitu nebo chronický zánět a není zde důvod pro nižší sazbu daně. Polovina úmrtí na moderní civilizační choroby je podle Světové zdravotnické organizace spojena s nezdravým stravováním a toto je klíčové doporučení, jak zbytečným úmrtím předcházet,” dodal Michálek.

Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová, která se věnuje sociální problematice, nastínila návrh Pirátů na automatickou valorizaci rodičovského příspěvku. Podpora jednotlivých skupin by podle ní neměla být rozdílná: „Chceme, aby se na rodiny s dětmi nezapomínalo. Náklady spojené s výchovou dítěte nesmí znamenat propad životní úrovně rodin, k čemuž jsme se jako vláda zavázali i v programovém prohlášení. Inflace snižuje kupní sílu, proto reálně výše rodičovského příspěvku klesá. O inflaci valorizujeme třeba starobní důchody, za což jsem ráda, nesmíme ale zapomínat ani na další skupiny. Dorovnání o inflaci od minulého navýšení rodičovského příspěvku by znamenalo navýšení rodičovského příspěvku o 75 tis Kč. V souvislosti s nákladem na snížení daní na benzín a naftu o 1,5 Kč, které vyjde rozpočet na 12-13 miliard korun je třeba zmínit, že v případě navýšení rodičovského příspěvku o 100 tisíc by se náklady v rozpočtu projevily obdobně. Zdrojem financování pak může být také Piráty dlouhodobě prosazovaná windfall tax.”

Pirátská strana spustila webovou stránku energie.pirati.cz, kde informuje o současné situaci, opatřeních vlády i o návrzích, které prosazují na jednáních Piráti. Uživatelé se dozvědí odpovědi na nejčastěji kladené dotazy a také kde mohou nalézt pomoc.