Často se říká, že pro udržení důchodového systému je třeba “podpořit porodnost”. Když ale přijde na reálné potřeby rodin, skutek utek. Podívejme se třeba na “rodičák”, neboli rodičovský příspěvek. Ten se na rozdíl od jiných prvků našeho sociálního systému, například důchodů ale i životního minima a navázaných podpor, od roku 2020 nezvyšoval. Přitom je řada rodin s malými dětmi odkázána právě na něj.

Za Piráty proto chceme takové navýšení rodičáku, které by rodinám skutečně pomohlo. Tedy aby celková částka z 300 tisíc vzrostla alespoň na 350 tisíc korun. Stejně tak prosazujeme jeho pravidelné navyšování v návaznosti na růst průměrné mzdy, protože právě tu v období péče nahrazuje. Pravidelnou valorizaci jsme ostatně chtěli už v minulém volebním období, ale ANO to odmítlo a ještě si paní exministryně Schillerová kopla do samoživitelek.

Není to ale jen o rodičovském příspěvku. Pokud si rodiče přejí přivydělat, nemají často kam dítě umístit. Přitom dostatek míst ve školkách a dalších zařízeních ovlivňuje to, zda lidé zrealizují své přání mít druhé či třetí dítě. I proto jsem v minulosti bojovala za zachování funkčních a lépe financovaných dětských skupin, které jsou doplňkem ke školkám. Stejně tak se podílím na přípravě tzv. sousedského hlídání, denních tet, v Německu zvaných Tagesmutter. Usiluji také o zjednodušení pravidel pro fungování klasických školek.

Jsem ráda za jednu věc: že se nám povedlo upravit podmínky pro firmy, aby pro ně bylo výhodnější nabízet zkrácené úvazky, o které mnoho rodičů stojí. Aby to ale rodinám opravdu pomohlo, je třeba jednou provždy odbourat některé byrokratické nesmysly. Konkrétně limit 92 hodin měsíčně, které může malé dítě strávit v předškolní péči, aniž by rodina přišla o příspěvek.

Podpora rodin přitom nebude “na dluh”. Málo se to ví, ale usnadněním zapojení rodičů na trh práce lze státní kasu posílit až o 15 miliard ročně skrz daně a odvody. A to i po odečtení nákladů na školky a další. Díky kratší době strávené mimo trh práce navíc mívá daný rodič celoživotně vyšší příjem, což je opět výhodné nejen pro lidi, ale v důsledku i pro veřejné finance.

Zkráceně řečeno: přestaňme hořekovat nad malou porodností a pojďme raději vytvořit mladým lidem dobré podmínky pro založení rodiny. Pomůže to jim, rozpočtu i celé společnosti.

Komentář vyšel 9. března 2023 v Mladě frontě DNES.