Pohled na stovky aktuálních fotografických záznamů řádění ruské armády na Ukrajině mnou otřásl. Domnívám se, že připomenutí trvající každodenní reality ukrajinského lidu pod ruskou agresí je cenné právě v letních měsících, které máme tendenci vnímat jako ‚okurkovou sezónu‘. Stateční Ukrajinci a Ukrajinky, kteří nasazují své životy v obraně své země, ani letos žádnou letní dovolenou nemají,“ vysvětluje Pirátka Gregorová motivy uspořádání výstavy, kde bude vystaveno přes 80 fotografií.

Na výstavě se podílejí organizace Team4Ukraine a Maidan Monitoring Information Center. Slavnostní otevření výstavy proběhne v prostorách Evropského parlamentu ve středu 30. srpna v 19 hodin. Zahájení se zúčastní zástupci obou spolupořadatelů, kteří představí příběhy fotografií i práci obou organizací.

Zprostředkovat probíhající tragédii ukrajinského lidu je to nejmenší, co můžeme nyní dělat. Vědomí, že jejich spojenci napříč evropskými národy jejich utrpení vidí i v čase, kdy se může zdát, že ruskou agresi v médiích nahradily dovolenkové reportáže, je důležitým signálem, že na ně nezapomínáme a jsme připraveni jim dál pomáhat s vyhnáním ruského agresora, potrestáním pachatelů válečných zločinů i následnou obnovou jejich země,“ uzavírá Gregorová.