Brusel, 15. června 2022 – Systémy zkoušení studentů on-line by měly v budoucnu procházet důkladnou kontrolou. Výbor Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání je dnes ve svém stanovisku aktu o umělé inteligenci na návrh europoslance Marcela Kolaji zařadil mezi vysoce rizikové systémy. Pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja výsledek hlasování výboru vítá, systémy totiž mají potenciálně významný vliv na budoucnost studentů a je tedy nutné, aby fungovaly správně.

„Asi se všichni shodneme na tom, že jestli člověk složí, nebo nesloží zkoušku, je moment, který může ovlivnit celý jeho život. Nemůžeme tedy přeci nechat technologii, která rozhoduje o naší budoucnosti, bez kontroly a jasných pravidel,“ vysvětluje europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Umělá inteligence totiž z principu chybuje a může studenty diskriminovat a například špatně vyhodnotit, že studenti při testu podvádějí.

„Jsou zde studenti, kteří zkrátka nemají luxus v podobě samostatného pokoje, ve kterém mohou zkoušku nebo daný test vykonávat. Jsou buď na koleji, anebo třeba doma s mladšími sourozenci. Během testu se ale vyhodnocuje nejen obraz, ale i zvuk. Hluk tak může narušit proces monitorování a chybně si jej vyložit jako pokus o podvádění. Proto musíme mít jistotu, že k diskriminaci nedochází,“ doplňuje Kolaja.

Akt o umělé inteligenci je vůbec první evropskou legislativou, která nastaví pro využívání umělé inteligence pravidla. Marcel Kolaja je zpravodajem stanoviska ve výboru pro kulturu a vzdělávání. Akt o umělé inteligenci teď budou probírat výbory Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) a pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Hlasování na plenárním zasedání je odhadováno na listopad 2022.