Dva miliony dětí žijí v situaci, kdy nemohou jet s jedním ze svých rodičů na dovolenou po Evropě bez obav, že když se něco stane, nebude se o něj moct postarat. Typicky „duhové“ rodiny totiž čelí problému, že ačkoli jedna země rodičovství uzná, v druhé už neplatí,“ popisuje základní problém europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Podle něj je tak nástroj potřeba zejména pro zjednodušení života těchto rodin.

Kdo se jednou stane rodičem, zůstává jím navždy, bez ohledu na typ rodiny. Není možné, že zatímco v jednom státě jste plnoprávným rodičem svého dítěte, v jiném pak přijdete o svá rodičovská práva. Práva rodičů, ale obzvláště pak samotných dětí, je třeba chránit, ne komplikovat,“ dodává europoslanec Mikuláš Peksa.

Problémy ve škole či nemocnici

Rodiče pak nemohou zastupovat dítě u lékaře, ve škole, komplikuje se třeba vyřizování dědictví nebo výživného. A jediná cesta, jak s tím bojovat, je přes soud. Evropský certifikát rodičovství narovná práva všech těchto dětí a zajistí, že překročením hranice nepřijdou papírově o jednoho z rodičů,“ dodává Kolaja.

Návrh nezavazuje členské státy změnit své právní rámce ani akceptovat praxi náhradního mateřství, jak se někteří kritici obávají. Piráti nástroj hlasitě podporují.

Návrh Komise o vzniku harmonizovaného celoevropského osvědčení o rodičovství jsem dnes podpořil, stejně tak, jak ho už podpořil třeba i český senátní sociální výbor. Takové nařízení nelze odmítnout. Pevně doufám, že si to při jeho následném schvalování v Radě uvědomí i notoričtí evropští utlačovatelé lidských práv, třeba v Maďarsku nebo Itálii,“ uzavírá Peksa.

Finální schválení osvědčení může zkomplikovat nutnost jednomyslného schválení v Radě EU. Itálie totiž od začátku roku pod vedením premiérky Georgie Meloni z neofašistické strany Bratři Itálie odepírá rodičům s nebiologickou vazbou na dítě zapsání do rodného listu. Piráti dlouhodobě prosazují reformu Evropská unie a rozšíření hlasování kvalifikovanou většinou.