,,Ruská nesmyslná válka už stála život tisíců civilistů a statisíců vojáků. Věřím, že Vladimir Putin nečekal, jak moc se proti němu Evropa spojí. Ukázalo se ale, že dokážeme táhnout za jeden provaz. Nyní je klíčové, aby naše podpora nepolevila. A to ať už jde o přímou vojenskou pomoc, další sankční balíčky a hlavně efektivní vymáhání již schválených sankcí, aby je nikdo nemohl obcházet a na válce vydělávat. Bez podpory Západu totiž Ukrajina nevyhraje. Ukrajina přitom bojuje i za nás, za naše hodnoty a za náš mír. Věřím, že ještě letos uspěje,” říká europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. 

Podle jeho kolegyně europoslankyně Markéty Gregorové se válka právě nyní nachází v rozhodujícím stádiu. ,,Musíme udělat vše pro to, aby tento rok válka skončila. V opačném případě je zde velké riziko, že se přetaví do nějaké formy zamrzlého konfliktu, se kterým je velmi obtížné pohnout. Tuto variantu tedy nemůžeme v žádném případě dopustit. Pokud Ukrajina nepřejde do ofenzivní fáze, je jedinou cestou k míru její neustávající podpora. Především pak výrazné přitvrzení protiruských sankcí, a to bez jakéhokoli porušování zákazů obchodování či vývozu součástek. Pomocí těchto kroků můžeme zajistit Ukrajině vítězství,” věří Gregorová. 

Již desátý balík sankcí postihne desítky elektronických součástek, používaných v ruských zbraních, jako jsou drony, rakety, vrtulníky či termické kamery a zaměřovače. Balík obsahuje také další postihy vůči konkrétním osobám. ,,Ruskou ekonomiku se nám daří cíleně zasahovat sankčními balíčky a plánujeme v tom jako Evropa pokračovat. Ukrajina musí zvítězit a my máme morální povinnost jí v tom pomoci. Chceme dále posílat na Ukrajinu humanitární i vojenskou pomoc, protože co si budeme nalhávat – Ukrajina brání hranice svobodné demokratické Evropy," dodává europoslanec Mikuláš Peksa.