„Další krok směrem k Babišistánu. Vláda si jedním zákonem usnadňuje vyhazování ´nepohodlných´ odborníků a druhým – zrušením nominačního zákona – otevírá cestu k dosazování svých lidí na klíčové pozice. Tím úplně rozkládá odborné zázemí oi kontinuitu na úřadech. Stát ale není firma Andreje Babiše ani fanklub Motoristů. Je to služba občanům a musí stát na odbornosti, ne na kamarádšoftech,“ uvedl předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
Piráti upozorňují, že změny přicházejí v době, kdy už vláda podle nich začala nahrazovat zkušené odborníky politicky spřízněnými lidmi například na Ministerstvu životního prostředí. Oslabení služebního zákona podle nich tento trend ještě prohloubí.
„Sbíráme podpisy pro podání k Ústavnímu soudu. Zákon může zpolitizovat státní správu, oslabit ochranu úředníků před politickým tlakem a ohrozit důvěru v nestranné fungování státu. Profesionální státní správa je pojistkou pro všechny občany, ne překážkou pro politiky,“ doplnila místopředsedkyně Pirátů Kateřina Stojanová.
Piráti už letos v lednu upozornili na rizika novely také Evropskou komisi. Prosazují moderní a profesionální stát, který stojí na odbornosti, transparentních pravidlech a férových výběrových řízeních, nikoliv na politických trafikách.