Za Piráty dlouhodobě prosazujeme odpovědně nastavenou regulaci konopí po vzoru řady zahraničních zemí. Jasně se ukázalo, že stejně jako prohibice alkoholu v USA v minulém století, ani nynější kriminalizující přístup ke konopí nefunguje. Uživatelů neubývá, pouze na potírání stát vynakládá další a další finanční prostředky. Jsem ráda, že se díky nám téma poprvé reálně otevřelo na vládní úrovni a podařilo se dohodnout první kroky. Nesmí ale zůstat pouze u nich, uvedla poslankyně Klára Kocmanová s tím, že dál probíhají jednání o regulovaném trhu.

S většinou stran máme v základních bodech shodu. Věřím, že nakonec dojdeme k dohodě i s těmi, kteří nyní váhají. Že nakonec převáží reálná data, expertízy a zájmy občanů nad dojmologií. Žádná strana totiž nemůže s vážnou tváří tvrdit občanům, že chce bojovat proti problémům spojeným s návykovými látkami, a zároveň odmítat řešení, která dle expertů daný problém zlepší,“ popsala Kocmanová.

Minimalistická varianta změn, kterou si přejí konzervativnější členové vládní koalice je neslučitelná s vědeckou evidencí, globálním trendem i zdravým rozumem. Pokud chceme skutečně omezit negativa spojená s rizikovým užíváním konopí, opuštění represivního rámce je nevyhnutelné. Součástí efektivních změn je pak nutně i přísně regulovaná komerční dostupnost,“ doplnila Jana Michailidu, členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí a vedoucí meziresortního týmu Pirátů Návykové chování.

Předminulý rok vznikla komplexní analýza dopadů regulace trhu s konopím. Ta jasně potvrdila, že by odpovědně nastavená regulace přinesla mnoho benefitů:

  • Přísné omezení přístupu ke konopí u rizikových skupin populace jako jsou mladiství.
  • Omezení nelegálního trhu a organizovaného zločinu spojeného s nelegální výrobou a distribucí konopí.
  • Ustala by zbytečná šikana obyčejných lidí, často seniorů, kteří dnes mohou reálně skončit ve vězení kvůli pěstování pár kytek na mastičku. Policie by se tak mohla věnovat závažnějším činům.
  • V neposlední řadě by měla regulace i pozitivní dopad na rozpočet, který je v opatrnější variantě odhadován až na 2 miliardy korun ročně. Může jít ale i o 5 miliard a více, pokud se zahrne možnost například prodeje konopných produktů.